Kult Medvegy Gábor 2024. november. 13. 18:53

Évtizedekig járólap volt, most dollármilliókért árverezhetnek el egy ősi kőtáblát a Tízparancsolattal

A lelet Izrael területén, vasútépítés során került elő 1913-ban, de sokáig nem ismerték fel a jelentőségét.

A Sotheby’s aukciósház árverésre bocsátja a világ legrégebbi ismert kőtábláját, amelyre a Tízparancsolatot vésték – tudósít a CNN.

A késő római-bizánci korból, mintegy 1500 évvel ezelőttről származó félmázsás, 60 centiméteres kőtáblát 1913-ban, a mai Izrael területén egy vasútvonal építése közben találták meg. A régi zsinagógák, mecsetek, templomok közelében előkerült lelet óhéber nyelven tartalmazza a judaizmus és a kereszténység alapját képező parancsolatokat, de a kőtábla jelentőségét először nem ismerték fel, és járdát csináltak belőle. Három évtizedig állt egy ház előtt, felirattal felfelé, és tömegek gyalogoltak rajta, míg rá nem jöttek fontosságára.

A Sotheby’s közleménye szerint 1943-ban eladták a kőtáblát egy tudósnak, aki szerint a lelet az izraelita eredetű szamaritánusoktól maradt fenn, és eredetileg egy zsinagógában vagy egy magánházban lehetett, amit a Kr. u. 400-600 körüli római inváziók, vagy a XI. századi keresztes hadjáratok idején romboltak le. A Mózes második könyvében szereplő parancsolatok közül hiányzik a kőtábláról „az Úr nevét hiába ne vedd”, helyette az a felszólítás szerepel, hogy a Garizim hegyén imádkozzanak.

Az aukció – amelyen a várakozások szerint kétmillió dollár körüli összegért fog elkelni a kőtábla — december 18-án lesz, de a lelet december ötödikétől megtekinthető az aukciósház New York-i kiállítótermében.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.