A kötet átminősítését jobboldali aktivisták kezdeményezték.
Cenzúraellenes aktivisták a Penguin Random House könyvkiadóval együtt ítélték el azt a texasi megyét, amelynek könyvtárában fikciósnak minősítettek egy, őslakos amerikaiak gyarmatosításáról szóló gyerekkönyvet – írja a The Guardian.
Széles körű felháborodást váltott ki a Houston közelében lévő Montgomery megyében az a döntés, hogy – jobboldali aktivisták nyomására – a fikciós részlegbe helyezték át Linda Coombs Gyarmatosítás és a wampanoagok története című könyvét a helyi gyerekkönyvtárakban.
A véleménynyilvánítás szabadságát védő PEN America nonprofit szervezet szerint a könyv célja, hogy a fiatal olvasóknak az őslakosok szemszögéből mutassa be New England gyarmatosítását. A könyvet 2023 szeptemberében adta ki a Penguin Random House a Race to the Truth sorozatának egyik köteteként, amely hasonló témájú történeteket közöl a középiskolás korosztály számára.
„A könyv fikcióvá nyilvánítása elutasítja a mi perspektívánkat és történelmünket. Az olyan könyvek, mint a Gyarmatosítás és a wampanoagok története fontosak az őslakos gyerekek számára, mert megerősítik létezésünket a jelenkorban, de fontosak a nem őslakos gyerekek számára is, mert ezeket a gyerekeket a könyvekben lévő információk alakítják. Az országunk jobb hely lenne, ha mindannyian jobban ismernénk a történelmet” – nyilatkozta Debbie Reese, az Amerikai Indiánok a Gyerekirodalomban nevű szervezet alapítója.
A könyv átminősítésére vonatkozó döntést a könyvtárosok bevonása nélkül hozták meg. Montgomery megye tisztviselői ezzel a lépéssel egy országos trendet követve engedtek a konzervatívok nyomásának, hogy olyan működést alakítsanak ki, amellyel betilthatják a közösség egyes tagjai által kifogásolhatónak talált könyveket. A Texas Freedom to Read Project szerint az átminősítést végző bizottság eredetileg azzal a céllal jött létre, hogy olyan könyveket vizsgáljon felül, amelyeket „szexuálisan explicitnek” tartanak, de mostanra már kiterjesztette a hatáskörét más témákra is.
A Texas Freedom to Read Project közérdekű adatigénylést nyújtott be annak kiderítésére, hogy mely könyveket kifogásoltak eddig, és petíciót indított annak érdekében, hogy Linda Coombs könyvét visszaállítsák „jogos helyére, a Montgomery megyei gyerekkönyvtár nem fikciós részlegére.”
„Mi, texasi szülők, tiltakozunk a polgári felülvizsgálati bizottság azon döntése ellen, hogy egy nem fikciós könyvet fikcióvá minősítsen. Ha ezt a döntést meghagyják, mi állítja meg a választott tisztviselőket abban, hogy más nem fikciós könyveket is átminősítsenek, amelyek nézőpontjai, tényei vagy eszméi nem tetszenek nekik?” – adott hangot aggodalmának Anne Russey, a Texas Freedom to Read Project társalapítója.
A PEN America jelentése szerint Texas állam a második helyen áll az országban a könyvtilalmakat tekintve: 2021 júliusa és 2023 decembere között 1567 könyvet távolítottak el a könyvtárakból. Texast csak Florida előzi meg, 5107 betiltott könyvvel.
A republikánus vezetésű államokban évről évre egyre szigorúbban cenzúrázzák a diákok tananyagát, és egyre több, az LMBTQ-közösségről és a színesbőrűekről szóló könyvet tiltanak be.
(Nyitóképünk illusztráció.)