A kard regénye címmel jelent meg nemrég egy izgalmas, tudományos ismeretterjesztő kötet az emberiség egyik legősibb fegyveréről. A Visegrádi Palotajátékokon pénteken kiállítás is nyílik a témában.
Kovács Olivér könyve nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy bemutassa a kard több mint ötezer éves történelmét, szerepét a harcászatban és az általános emberi kultúrában, hiszen
ez a fegyver messze túlmutat eredeti funkcióján: háborús eszközből sporteszközzé és szimbólummá vált.
A szöveg és az azt kísérő illusztrációk megismertetik az olvasókat a világ minden részéről származó valódi kardokkal, de ezen túl figyelmet szentel a „képzelt kardoknak” is Attila hun király fegyverétől kezdve Arthur király Excaliburján és a viking mitológia vérszomjas pengéin át egészen a Star Wars fénykardjáig.
A „képzelt kardoknak” külön aktualitást ad, hogy a könyv megjelenése után egy héttel lopták el a franciaországi Rocamadour városából azt a kardot, amelyet Roland lovag Durandaljaként tart számon a hagyomány.
A július 12-étől, a Nemzetközi Palotajátékok keretében megrendezett kiállítást részben e kötet alapján állították össze, azt a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumában láthatják majd az érdeklődők. A kiállított fegyvereket többnyire nem a megszokott fotók kísérik majd, hanem rekonstrukciós rajzok, amelyek sajátos karaktert adnak a tablóknak.
A tárlat, idomulva a könyvhöz, a kard több mint ötezer évvel ezelőtti születésétől kezdve villant fel epizódokat a fegyverről, kezdve azzal, hogy miért is született meg, és miként változott a harcászat fejlődése során.
A látogatók elé tárja az első Kaukázus-vidéki és anatóliai arzénbronz kardokat, az európai ónbronz kardok korszakát, és egészen a középkorig vezet minket. Beavat a szablya születésébe, amelynek érdekes előzetes epizódja egy ívelt pengéjű bronzkori kard a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből – ezzel is ezen a tárlaton találkozhatnak először az érdeklődők.