Az amerikai kosárlabdában a játékosokat nem pénzért, hanem másik játékosért szokták elcserélni. A kosarasok viszont nem szólhatnak bele, hova költöznek, és mivel csapataik a hátuk mögött tárgyalnak, olyan valószínűtlen szituációkban tudják meg, hogy új franchise-hoz kerültek, mint például egy nászút.
„Ülök a kispadon a harmadik negyedben. Egyszer csak felhördül a közönség, és a hír, ami a nézőket foglalkoztatja, elér hozzánk is. Elcseréltek. Meccs közben. Hát ilyen sem történt még sokakkal, az biztos.” Ehhez hasonló gondolatok járhattak Harrison Barnes amerikai kosárlabdázó fejében, amikor egy alapszakasz-mérkőzés közben a Bleacher Report hozta le a hírt, miszerint csapata megválik tőle, és máshova kell szerződnie. Az NBA-ben az ilyen pletykákat lényegében kész tényként lehet kezelni, így 2019-ben Barnes is biztos lehetett abban, hogy nem kacsa: szedheti sátorfáját, és a nyugati partra költözhet Dallasból.
Harrison Barnes was on the court for the Mavericks when reports came down that he was traded. pic.twitter.com/YnqCbW3cuV
— SportsCenter (@SportsCenter) February 7, 2019
Ez csak egy példa a sok közül, milyen kíméletlen hozzáállás uralkodik az NBA berkeiben, amikor a játékosok adásvételéről van szó. Tudniillik az amerikai kosárlabdában a játékosok a szabadügynökként igazolás mellett cserék útján váltanak klubot, viszont abba egyáltalán nincs beleszólásuk, hogy mikor és hova cserélik el őket. Amikor egy kosaras aláír egy csapathoz, az lényegében olyan, mintha az egész szerződés tollal lenne megírva, kivéve a kosaras klubját, amit a franchise bármikor (az átigazolási ablakon belül) kiradírozhat és átírhat.
A szerződés hossza, a játékos fizetése és ehhez hasonló részletek tehát a csere során nem változnak, csupán a kosaras klubja.
Nagy ritkán az is előfordul, hogy egy játékos belefoglalja a szerződésébe, hogy nem cserélhetik el, de ehhez nagyon szigorú feltételeknek kell teljesülniük.
Így fordulhat elő az is, hogy a játékosok addig nem tudják meg, hogy elcserélték őket, amíg nem találkoznak a hírrel a médiában. Barnes esete bármennyire is extrém, ő még egész jól járt sorstársaihoz képest, ugyanis a mérkőzés előtt szóltak neki, hogy tárgyalnak róla egy másik csapattal, ő azonban így is játszani akart. Mások nem voltak ilyen szerencsések, és a médiából kellett megtudniuk mindenféle figyelmeztetés nélkül, hogy távozniuk kell.
Így járt például Robert Covington is, aki csak egy átlagos estére készült, amikor csapatával épp idegenben készültek játszani. „Készülődtem az esti meccsre, megmostam a fogam, majd még mielőtt kiléptem volna a hotelszobám ajtaján, ránéztem a telefonomra. Akkor láttam meg, hogy ezer meg ezer értesítésem van arról, hogy elcseréltek.” Az ügynöke semmiről sem tudott, így ő sem értesíthette Covingtont, a hírek viszont a futótűznél is gyorsabban terjednek a közösségi médiának és a gyors reagálású online médiának köszönhetően.
Ben McLemore például a nászútján tudta meg, hogy elcserélték. Épp Ibizán élőzött a Facebookon, amikor valaki kommentben rákérdezett: „Ben, visszamész Sacramentóba?” Ezután a felesége súgott valamit, ő befejezte az élő adást, majd az akkori csapata is felhívta a hírrel. Hasonlóan járt Jeremy Lamb is, aki épp a fodrászától ért haza, boldogan posztolta az Instagramon a frissen nyírt haját, amikor egy szurkoló közölte vele, hogy épp most trade-elték el.
Vannak olyanok is, akikkel a hírt saját csapattársuk közli. Al-Farouq Aminu például egy nagyobb cserekereskedelmi húzás része volt, így csapattársával együtt kellett klubot váltania. A szóban forgó személy Chris Kaman volt, aki a csapatbuszon utazva csak ennyit mondott Aminunak: „Hallod, elcseréltek, Farouq, te is jössz velem!” Kelly Oubre Jr. a zuhany alól kilépve tudta meg, hogy költözik. Társai láttak egy tweetet, és ennek alapján tájékoztatták a mit sem sejtő Oubre-ot.
Oubre nem azok közé tartozik, akik lazán veszik, hogy tudtuk nélkül döntenek jövőjükről. Korábban az NBA.com-nak fakadt ki: „Ha azon ügyködsz, hogy valakit elcserélj, szólj neki. Tudasd velük akkor, amikor felmerül a lehetőség. Azt várják el tőlünk, hogy kommunikáljuk nyíltan, ha betegek vagyunk, vagy van valami személyes problémánk, ami miatt nem tudunk dolgozni. Így tőlük is elvárható lenne, hogy értesítsenek minket, ha el akarnak cserélni.”
Hozzá hasonlóan Josh Hart, a Lakers korábbi kosarasa is szívesen vette volna, ha nem derült égből villámcsapásként érte volna az, hogy egy csere részesévé vált. Egy tweetben csak ennyit írt: „Játékosként csupán annyi figyelmességet vársz el, hogy felhívnak telefonon, és nem egy tweetből kell megtudnod, hogy szedheted a sátorfádat.”
Épp erre reagált Jared Dudley, aki sokkal reálisabban látja az NBA jelenlegi helyzetét: „Ez az üzlet nem így működik” – írta. Egy másik játékos az ő nézetét osztotta, mondván, ilyen az élet. Napjaink egyik legismertebb sportolója, LeBron James viszont finoman szólva is kiakadt erre a rideg valóságra. Amikor Barnes a kispadon tudta meg, hogy elcserélik, LeBron az Instagramon azt írta:
„Hadd tippeljek, ugye ez teljesen rendben van, mert ez a legjobb a franchise-nak? Elcserélték ezt az embert, amikor éppen játszott, és semmit nem tudott az egészről. Nem akarok senkit hibáztatni, csak azt, hogy végre változzon meg a kommunikáció, és ne az legyen, hogy amikor egy játékos távozni akar, ő a hálátlan, ha viszont őt küldik el akármilyen formában, az normális” – írta az Instagramon.
Nyitóképünkön Stephen Curry, a Golden State Warriors és Louis Williams, a Los Angeles Lakers játékosa 2016. novemberben. Fotó: AFP
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.