Sosem volt szempont, hogy ki sztrájkolt az Operában – mondta az intézmény vezetője a Magyar Nemzetnek adott interjúban.
Tizenkilenc embert bocsátott el az Operaház, amit két szakszervezeti vezető is a márciusi sztrájk miatti bosszúként értelmezett. Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke és Rotter Oszkár, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének (MZTSZ) elnöke az intézmény főigazgatójának, Ókovács Szilveszternek címzett levelében azt írta: „A sztrájkot követő nyilatkozataidban kijelentetted, hogy egyetlen munkavállalónak sem kell tartania a sztrájkban való részvétel miatti retorziótól. Az ígéreted, mint oly gyakorta, most sem tartottad, mivel a sztrájkban részt vevő munkatársadat létszámleépítés ürügyén sok más társával egyetemben elbocsátottad.”
Az Operaház vezetője ezt tagadja, a Magyar Nemzetnek adott interjúban pedig elmagyarázta a kirúgásokhoz vezető gondolatmenetet, az anyagi működés és a színházi program újratervezésének okait. „Az okok között szerepel az intézmény részére 2022 óta át nem utalt, ugyanakkor törvényileg kötelező húszszázalékos béremelés fedezetének évről évre történő előteremtése, a kompenzáció nélkül maradt rezsiárrobbanás és a márciusi példátlan sztrájk primer kárai, valamint a másodlagos pluszkiadások, amelyek a munkabeszüntetést záró megállapodásból és a kollektív szerződés oktrojált megkötéséből adódtak.”
Ókovács „átszervezés miatt végrehajtott elbocsátásról” beszél. A 19 érintett mindegyike az adminisztráció, a színpadi műszak, a támogató tárak és az épületüzemeltetés kötelékében dolgozott eddig, tehát zenekari művész, balettművész és énekkari művész sem távozik – magyarázta. Az Operaház vezetője hozzátette: „A 19 főt érintő elbocsátás egyébként az intézményi állomány alig egy százalékát jelenti, az éves normál fluktuációnak is csak a harmada. Sosem volt szempont, hogy ki sztrájkolt: hogy a 19-es listára néhányan közülük rákerültek, épp azt bizonyítja, hogy nem bosszúról van szó”.
Bárány Balázs Péter a Klubrádiónak azt mondta, a szakszervezetnek – tagjai hajlandóságától függően – van mozgástere, módja arra, hogy megvédje a munkahelyeket. Amennyiben nem tudnak egyezségre jutni a vezetéssel, ismét sztrájkot hirdetnek a 19 ember védelmében.