Kult hvg.hu 2024. június. 28. 13:28

19 órán át fogják játszani Józsefvárosban Erik Satie híres darabját, melynek tudatmódosító hatást tulajdonítanak

A Vexationst június 29-én, szombat estétől másnap délutánig 36 zenész 13 különböző hangszeren adja majd elő, összesen 840-szer.

19 órás meditatív élő koncert lesz a józsefvárosi H13 Kultpontban most hétvégén. Erik Satie híres zongoraművét, a Vexationst adják elő június 29-én este 18 órától, másnap délután 13 óráig.

Satie darabja alig több mint fél oldalnyi kotta, viszont nyolcszáznegyvenszer kell megismételni. A zeneszerző azt írta róla 1893-ban, hogy „ahhoz, hogy a témát 840-szer egymás után eljátsszuk, célszerű lenne előzetesen a legmélyebb csendben, komoly mozdulatlansággal felkészülni”.

Nem tudni, hogy Satie valaha is előadta volna az állítólag egy szerelmi bánatból született művet. A zene egyszerre lágy és baljóslatú; “szokatlan hangközök és modulációk tarkítják, amely alig engedi a zenehallgatónak, hogy biztos tonális pontot találjon ebben a pár ütemben” – írta róla korábban a Fidelio

Satie életművének eme különleges darabja jó időre feledésbe merült, mígnem 1949-ben egy, az életművét kezelő férfi fel nem hívta rá az avantgárd zene leghírhedtebb figurájának, John Cage-nek a figyelmét. Cage 1963-ban New Yorkban a Third Avenue és a Thirteenth Street sarkán, revüszínházban tizenkettedmagával elő is adta a darabot, a zenészek húszpercenként váltották egymást. Az előadáson ott volt akkor John Cale is, a Velvet Underground későbbi alapítója, valamint egy csomó kísérletizene-szerző, a New York Times tudósítója, a Guinness-rekordok ellenőrző bizottsága úgyszintén.

No Title

performed by Reinbert de Leeuw In order to listen to the piece 840 times, listen to this 48 times.

Az 1960-as évektől kezdve Satie fentebb idézett mondatát többnyire úgy értelmezték, mint egy utasítást, hogy a kottaoldalt márpedig valóban 840-szer kell lejátszani, és azóta is néhány évente lelkes zenészek összeállnak, hogy előadják a Satie-művet.

A darabot Magyarországon ritkán játsszák, 2019-ben a Fugában lehetett hallani zongoraművészek előadásában, előtte pedig 1989-ben Szemző Tibor és barátai zongorán játszották az Almássy Téri Szabadidőközpontban.

A hétvégén, az ingyenes józsefvárosi koncerten főként a kerületben élő zenészek fognak játszani, akik különböző hangszereken és különböző zenei stílusokban – a jazztől a klasszikusig és a rocktól a népzenéig – adják majd elő a mantraszerű darabot. Fel fog lépni többek között Balázs Elemér, Lisztes Jenő, Ifj. Szakcsi Lakatos Béla, Melis Márta.

A meditatív koncertről azt írják, hogy egyedülálló módon nyújt lehetőséget a lelassulásra és az átlényegülésre. A hallgatók az esemény alatt kedvükre mozoghatnak, szabadon ki- és bejárkálhatnak.

A józsefvárosi eseményt szervező Rendezvény8 nevű iroda azt is írja közleményében, hogy a koncert különleges tudatállapotot ígér a hallgatóinak. A zene azonban mindenkire másként hat, mert míg Cage a darabot zen gyakorlatnak tartotta, addig az ausztrál zongorista, Peter Evans 1970-ben ötszázkilencvenöt ismétlés után abbahagyta az előadását, mert szörnyű lényeket kezdett közben hallucinálni.

A józsefvárosi koncert Déri Miklós fotóművész és zenész ötlete alapján, a Rendevény8 szervezésében, a Józsefvárosi Önkormányzat támogatásával valósult meg. A művészeti vezető Cseke Gábor jazz-zongorista.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.