Tíz város tíz stadionjában zajlanak majd az idei focimeccsek az Európa-bajnokságon, amelynek Németország a házigazdája. Van köztük modern és multifunkciós, de olyan is, amelyen letagadhatatlanul ott van a történelem, máshol pedig pont a nem látható részletek a legizgalmasabbak. A torna június 15-én kezdődik, addig is néhány érdekességgel hangolódunk rá.
Olimpiai Stadion, Berlin: Ha ez az épület mesélni tudna…
Berlin már 1916-ban rendezhetett volna olimpiát, ha közbe nem szól az első világháború, így azonban ez a grandiózus stadion is húsz évvel később, az 1936-os nyári játékokra készült el. Tornyaival, erődszerűségével a Harmadik Birodalom erejét, nagyságát hivatott reprezentálni, és ettől sajnos máig elég nehéz elvonatkoztatni. A terveket részben Hitler főépítésze és későbbi minisztere, Albert Speer készítette.
Egy 1935-ös rövid filmhíradórészlet az építkezésről:
Mivel világszinten is meghatározó sporthelyszín, rengeteg emlékezetes pillanat történt itt: ha már az 1936-os olimpiát említettük, ilyen volt Jesse Owens négyszeres győzelme, Usain Bolt itt futott világcsúcsokat a 2009-es atlétikai világbajnokságon 100 és 200 méteren, és itt ért véget Zinédine Zidane focistakarrierje, amikor a 2006-os világbajnokság döntőjén mellkason fejelte Marco Materazzit. Jelenleg a Hertha otthona, amelynek Dárdai Pál volt a vezetőedzője közelmúltbeli leváltásáig. Több mint 74 ezres befogadóképességével a mostani bajnokság legnagyobb helyszíne, itt lesz a finálé július 14-én. A stadiont persze nemcsak sporteseményekre, hanem koncertekre is használják, fellépett már itt például a U2, a Rolling Stones, a Depeche Mode, Ed Sheeran, Jay-Z és Beyoncé vagy épp Pink:
Allianz Arena, München: A világító gumicsónak
Nemcsak Berlinnek, Münchennek is van olimpiai stadionja, amit az 1972-es világversenyre építettek. Az Európa-bajnokság június 14-i nyitómeccseit azonban nem itt, hanem az Allianz Arenában tartják, amit „Schlauchboot”-ként, azaz gumicsónakként is emlegetnek. Elég csak ránézni a fotóra, hogy kiderüljön, miért:
A 2005-ben a svájci sztárépítész-iroda, a Herzog & de Meuron tervei alapján megépült stadion külső burkolatán közel háromezer, LED-del megvilágított, felfújt fóliás panel van, amelyek fénye állítólag még a 75 kilométerre lévő hegycsúcsokról is látható. Érdekesség, hogy az épület alatti négyszintes, majdnem 10 ezer férőhelyes parkolóház Európa legnagyobbja ebben a műfajban. Az építkezést egy megvesztegetési botrány is beárnyékolta: néhány héttel az átadás előtt az építtető cég vezérét többéves börtönbüntetésre ítélték.
Westfalenstadion, Dortmund: Az ikonikus sárga
Rikítóan sárga, több mint hatvanméteres pilonjai miatt, amelyek már szinte a városnak is szimbólumaivá váltak, az egyik legjellegzetesebb focis helyszín. A stadion az 1974-es világbajnokságra épült – a pilonok egyébként a 2000-es években kerültek rá egy felújítás-átalakítás során –, így idén szép jubileumot ünnepelhet az Eb-vel. Több mint 80 ezres befogadóképességével ez a legnagyobb stadion – és sokak szerint a legszebb.
Arena AufSchalke, Gelsenkirchen: Vezetékes sör és bányászhagyományok
2001-ben épült meg az egykori Parkstadion szomszédságában, kora egyik legmodernebbjeként. Zárható-nyitható teteje van – nemcsak a nézőteret, de a pályát is le lehet vele fedni –, és elmozgatható (!) pályája mellett az is extra benne, hogy az itt kapható sör egy öt kilométeres vezetéken keresztül érkezik a csapokra, közvetlenül az aréna alatt kialakított hűtőközpontokból, ahol akár 52 ezer liternyi italt is tudnak tárolni.
Ez az elég jól marketingelhető húzás persze nem volt véletlen, hiszen az itt otthon lévő Schalke 04 csapat egyik szponzora a Veltins sörgyár, amely 2005-ben megszerezte a stadion névjogát. (A főszponzoruk egyébként a Gazprom volt, de miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, a klub jobbnak látta, ha szakítanak.) További fun fact, hogy az itteni pálya fölötti kocka alakú kivetítő Európa legnagyobbja több mint 305 négyzetméteres képernyőfelülettel, a lelátók alatt van egy kápolna, ahol rendszeresen tartanak esküvőket is, a folyosón pedig, ahol a játékosok vonulnak, a helyi bányaiparhoz való kapcsolódást idézik meg, így:
Világsztárok itt is koncerteznek előszeretettel, májusban például az AC/DC csinált egy elég jó bulit:
Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf: Az eurovíziós házigazda
Eredetileg a 2006-os világbajnokságra építették, de Düsseldorf végül kimaradt a versenyhelyszínek közül. A gelsenkirchenihez hasonlóan modern aréna zárható tetővel és olyan fűtési rendszerrel rendelkezik, amely képes 15 fokos hőmérsékletet tartani akkor is, ha kint röpködnek a mínuszok.
Más stadionnal együtt ezt is sokoldalú használatra tervezték, 2011-ben például az Eurovíziós Dalfesztivált is itt tartották (ez akkor volt, amikor Azerbajdzsán nyert, a magyarokat Wolf Kati képviselte), de arra is volt már példa, hogy jéghokimeccset vagy autóversenyt rendeztek benne.
Red Bull Arena, Lipcse: Valami régi, valami új
Elődje, az 1956-ban épült Zentralstadion annak idején Európa legnagyobbja volt 100 ezres nézőszámmal, ám a későbbi évtizedekben egyre nehezebbé vált a fenntartása, a 90-es években be is zárták. A bontások után az új, kisebb aréna alapjait 2000-ben tették le ugyanott, és a régi falakat megtartva építették fel 2004-re.
Persze ennek a stadionnak is van egy sztorija Zidane-nal: amikor a francia válogatott 2006-ban itt játszott döntetlent Dél-Korea ellen, a sztárfocista dühében berúgta az egyik öltöző ajtaját. Ezt az ajtót a rajta lévő horpadással máig őrzik, és láthatóan büszkék rá:
A magyar válogatott először szombaton lép pályára Svájc ellen a kölni RheinEnergiestadionban, majd a stuttgarti MHPArenában június 19-én a németek, 23-án a skótok ellen. További két helyszín lesz még a frankfurti Deutsche Bank Park és a hamburgi Volksparkstadion.