Felajánlkoztam, mint egy tisztességes prostituált, hogy szívesen fellépek a rendezvényen egy Radnóti-verssel – mondta egy friss interjúban.
Bálint András Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, színházigazgató, április 6-án a Kossuth téren szavalta el Radnóti Miklós Nem tudhatomját a Magyar Péter tüntetésén.
Most a Népszavának adott interjúban beszélt részvételéről, politizáló színészekről és a véletlen szerepéről is. Elmondta, hogy két nappal a demonstráció előtt hívta fel Nagy Ervint, hogy szívesen fellépne a rendezvényen egy Radnóti-verssel. “Felajánlkoztam, mint egy tisztességes prostituált.” Magyar Péter visszahívott, úgy fogalmaztam neki, hogy ha szükséged van egy nemzeti liberálisra, akkor jövök szombaton.
Magyar úgy reagált, hogy ez „nagyon megtisztelő és merész döntés”. De a színész szerint neki már nincs vesztenivalója. Nem tartja magát bátornak, csak azt gondolta, hogy a versnek ott és akkor helye lehet.
Az interjúban azt mondta úgy látta megjelent a tüntetésen az ő generációja, azaz idősek is. Beszélt arról is, hogy 26 éve, 1998 óta, amikor a Fidesz-kormány leállította az új Nemzeti Színház építkezését az Erzsébet téren, amelynek kinevezett igazgatója volt, mostanáig nem szólalt meg közéleti kérdésekben.
Arra kérdésre, hogy mi teremtette meg a lehetőséget Magyar Péter fellépésére, úgy válaszolt, hogy sokszor a történelmi személyiségeknél is nagyobb a szerepe a véletlennek a háborúban és a békében. „Most itt Magyarországon véletlen volt, hogy K. Endre fellebbezett és kegyelmet kapott, ez megjelent egy bírósági iratban és megindult a lavina. Kicsit unalmas volt már, most viszont újra nagyon érdekes lett a közélet.”
Azt látja, hogy a magyar társadalom „úgy harminc éve undorítóan megosztott”, de azt is mondja „Talán visszajutunk Európához – óvatosan mondom ezt a szót –, talán lesznek itt fehérek közt európaiak. Talán nem lesz ilyen undorítóan alpári a hang, amit használunk. Talán győz a normalitás, talán egyszer csak észhez térnek az emberek.”