Az író összegyűjtött néhány tudományosan alátámasztott érvet, hogy miért is érdemes a gyerekeknek verseket olvasni.
A költészet napja alkalmából Nyáry Krisztián író, a Líra Könyv Zrt. kreatív igazgatója megosztotta néhány gondolatát arról, miért is teszünk jót a gyereknek, ha verset olvasunk fel neki, vagy verset olvastatunk vele. Tudományosan is alátámasztott érveiből húszat gyűjtött össze Facebook-posztjában, eszerint például „a versolvasás vagy vershallgatás fejleszti a koncentrált gondolkodást, képes fókuszált figyelmet teremteni”, és megnyugtató, stresszcsökkentő hatása lehet.
A legmeglepőbb talán az az állítás, hogy „azok a gyerekek, akiknek sok verset olvasnak, jobban teljesítenek matematikából”, mert „a ritmus felismerésének evolúciós szerepe van, enélkül nemcsak a nyelv, hanem a zene és matematika elsajátítására sem lennénk képesek” – írja Nyáry.
Azt is kiemeli, hogy a versek befogadása és értelmezése a kritikai gondolkodásra is pozitívan hat, mert a metaforákat, szimbólumokat, egyéb költői képeket meg kell tanulni értelmezni, egyúttal az empátiát is fejleszti a versolvasás, és nemcsak mások, de saját magunk irányába is.
„A versolvasás vagy vershallgatás mindenekelőtt primer örömforrás is a gyereknek. Talán ez a legfontosabb” – szögezi le a szerző.