Kult hvg.hu 2023. november. 13. 10:42

Vidnyánszky Attila lemondott a Nemzeti Színház éléről

A két színészt ért baleset után jelentette be lemondását.

A Nemzeti Színházban történt baleset után lemondott a vezérigazgató, Vidnyánszky Attila.

A Facebookon ezt a közleményt tette közzé a színház:

Vidnyánszky Attila vezérigazgató a péntek esti sajnálatos baleset hatására, elismerve vezérigazgatói felelősségét, lemondott a Nemzeti Színházban betöltött posztjáról. Döntéséről tájékoztatta Csák János kulturális és innovációs minisztert.

Vidnyánszky Attila vezérigazgató hétfő délelőttre rendkívüli társulati ülést hívott össze a péntek délutáni színpadi baleset miatt, ami a Rómeó és Júlia című előadáson történt, ekkor jelentette be lemondását is a társulatnak. A darabnak Vidnyánszky volt a rendezője.

A Szász Júliát és Horváth Lajos Ottót ért balesetről mi is írtunk. A színészek a díszletről zuhantak le, a helyszínre érkező mentők ellátták őket. Sajtóértesülések szerint a balesetet nem lehetett látni a nézőtéren, mert a díszlet mögött történt. A két színész a színpad és a kulisszák határán sérülhetett meg, akkor, amikor a vastraverzekkel felépített díszlet felső emeletéről zuhantak több métert hátrafelé, a színház részéről ugyanakkor még mindig nem adtak pontos tájékoztatást arról, hogyan történt a szerencsétlenség. Ugyancsak sajtóinformációk szerint korábban voltak már panaszok a díszlet veszélyessége miatt.

Állapotukról legutóbb a Semmelweis Egyetem adott ki tájékoztatást hétfő reggel. Azt írták, a színészeket végtagsérülésekkel szállították pénteken a mentők a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinikájára, és még aznap megműtötték őket. Állapotuk stabil, de még nem hagyhatták el a klinikát.

Idén áprilisban jelentette be Csák János, hogy Vidnyánszky újabb öt évre vezetheti a Nemzeti Színházat. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendezőnek az lett volna a harmadik ötéves ciklusa, 2013 óta vezeti a teátrumot, amikor Alföldi Róbertet váltotta a főigazgatói székben.

Vidnyánszkynak azért maradt még feladata a színházi világban. A kaposvári egyetemen rektori megbízott, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen a fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke, ő az elnöke a Magyar Teátrumi Társaságnak is, továbbá a Kossuth- és Széchenyi-díj Bizottság tagja.

Az elmúlt öt év eredményei magukért beszélnek, kiérdemeltük, hogy folytathassuk

– mondta 2018-ben, az első újrázásakor. Mint akkor írtuk, ez a siker a nézőszámokat tekintve korántsem volt igazolható. Vidnyánszky nem csak az Alföldi Róberttől örökölt repertoártól és a színészek jó részétől vált meg 2013-ban, lényegében az addigi nézőket is szélnek eresztette. A második ciklusában sem nőtt a nézőszám, viszont a színház állami támogatása drasztikusan nőtt.

2023-ban már a hírek szerint nem akart újra pályázni a főigazgatói pozícióra, ám a Belvárosi Polgári Szalon vendégeként elmondta, hogy korábbi szándékaival ellentétben mégis indul.

„Harcos világban élünk, én pedig nagyon a frontvonalban vagyok. Nehéz innen kilépni” – mondta. Hozzátette: egy-két évig meg kell tartania a mostani pozícióit, mert mindegyik összefügg egymással. „Nem feltétlenül jó hatások érik a magyar kultúrát, de helyt kell állni, vigyázni kell, hogy ne daráljanak be, és a lényegünket nem érintő eszmék eluralkodjanak. Ez háborús helyzet, és jóval előbb elkezdődött, mint az orosz–ukrán háború” – fogalmazott az Asszonyok a Nemzeti Egységért Mozgalom estjén.