Öt hónap után született megállapodás a forgatókönyvírók és a nagy hollywoodi filmstúdiók közötti patthelyzetben.
Újra munkába állhatnak az amerikai forgatókönyvírók május eleje óta sztrájkban álló tagjai, miután az érdekképviseleti szervezeteik megállapodásra jutottak a filmstúdiókkal és streamingszolgáltatókkal – jelentette be szerdán az Amerikai Forgatókönyvírók Céhe (WGA). A közlemény szerint a céh vezetősége egyhangúlag döntött a sztrájk felfüggesztéséről, 11 500 tagjuknak pedig október 9-ig kell szavazni a javasolt egyeztetések elfogadásáról.
A három évre szóló megállapodás értelmében a nagy hollywoodi filmstúdiók és streamingszolgáltatók – köztük a Walt Disney, a Warner Bros. Discovery és a Netflix – béremeléseket, megemelt egészségügyi és nyugdíjjárulékokat biztosítanak produkcióik írói számára. A szerződésben foglalt kedvezmények becsült összértéke évi 233 millió dollár.
Az átalakult globális filmipar súlyos válságtünete az amerikai sztrájk
Megbéníthatja az amerikai tévéműsor- és filmgyártást a forgatókönyvírók és színészek sztrájkja. A vita a pénzről folyik a stúdiókkal és a tartalomszolgáltatókkal.
A stúdiók az írók védelmében emellett a mesterséges intelligencia (MI) használatával kapcsolatban is vállaltak bizonyos garanciákat. Ezek szerint képviselőik évente legalább kétszer találkoznak a céh tagjaival, hogy megvitassák az MI használatára vonatkozó elképzeléseket a filmek fejlesztésében és gyártásában.
Noha a forgatókönyvírók alkalmazhatják az MI-t a tartalomgyártás folyamatában, a stúdiók nem követelhetik tőlük a szoftver használatát, valamint az MI fejlesztésére sem használhatják fel az alkotók munkáit. Tudatniuk kell továbbá az írókkal, ha bármilyen tartalmat mesterséges intelligencia segítségével állítottak elő.
A megállapodás garantálja azt is, hogy a tévés produkciók esetében minimalizálják az írói gárdák létszámát, amelyet ezentúl az évadonkénti epizódszám határoz majd meg, miközben az alkotói minimálbér három év alatt több mint 12 százalékkal emelkedik. Emellett a tévéműsorok és -filmek az Egyesült Államokon kívüli sugárzása után járó jogdíj mértéke is emelkedik, a legnépszerűbb streamingműsorokért pedig bónuszt fizetnek a filmgyártók.
A forgatókönyvírói sztrájk lezárultával ugyanakkor még nem állt helyre a rend Hollywoodban. Az Egyesült Államok legnagyobb filmszínész-szakszervezete, a 160 ezer amerikai színészt tömörítő SAG-AFTRA (Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists) ugyanis folytatja júliusban meghirdetett sztrájkját, amellyel a WGA tiltakozásához csatlakozott.