A Vígszínház szerint nem készült el időre Székely Csaba darabjának a szövegkönyve, ezért kénytelenek lefújni annak bemutatását. Az alkotó elismeri a csúszást, de szerinte a színház a szókimondó előadásáról gyávaságból mondott le.
Ősszel tervezték bemutatni Kincses Réka rendezésében Székely Csaba Kalandfilm - magyar történelmi alámerülés című darabját a Vígszínházhoz tartozó Pesti Színház színpadán. A színház azonban kedden hivatalosan elállt a darab bemutatásától – ezt maga Székely Csaba jelentette be a Facebook-oldalán, majd lapunknak az intézmény is megerősítette, hogy az előadás nem fog műsorra kerülni. A drámaíró véleménye szerint a „bátor, szabad, szókimondó" darab bemutatásától visszariadt a Vígszínház. „A színházvezetés elolvasta, amit eddig írtam (noha még nincs kész, és nem mondtam, hogy elolvasható), és úgy döntött, hogy ezt nem fogja bevállalni" – írja.
Ugyanakkor az intézmény a hvg.hu-nak azt írta, hogy a darab szövegkönyve nem tudott elkészülni a megadott határidőre, ezért voltak kénytelenek lemondani róla.
A Vígszínház tájékoztatása szerint az előadás eleve a színház ötlete volt, a színház által meghatározott koncepcióval kérték fel az alkotókat a darab megvalósítására.
Mint írják, az előadás előkészületei márciusban kezdődtek el, amikor a Vígszínház által kiválasztott színészek egy workshop keretében, az alkotók jelenlétében, a darab koncepciójához kapcsolódó személyes történeteikkel dolgoztak. A szövegkönyv első változatának leadási határideje május 1-je volt. Május 9-én volt az olvasópróba, amelyen azonban a színészek nem tudták a darabot végigolvasni, mert a szövegkönyv nem készült el, csupán az első felvonás szövegkönyvének első tervezete.
„Ráröhögtem a fejükre a mai disznófejű nagyuraknak" - díjat nyert Székely Csaba
A propaganda nagyon mély nyomot hagy az emberekben, annak hatása még egy esetleges rendszerváltás után is érződne - mondta a hvg360-nak Székely Csaba erdélyi drámaíró. A „másság lett az új zsidóság", de tág értelemben: mindenkit utálni kell, aki másként gondolkodik, nem áll be a sorba.
„Ezután folyamatos egyeztetések zajlottak a Vígszínház és a szövegkönyv készítője között, amelyek során a Vígszínház közölte a szerzői jognak és szakmai szokásoknak megfelelően a kijavítási igényeit. Ezek a kijavítási igények nem tudtak az egész szövegkönyvre vonatkozni, csak az első felvonásra" – fogalmaznak.
Hozzáteszik, hogy a végleges, a Vígszínház által kért kijavítási igényeknek megfelelően átdolgozott szövegkönyv leadási határideje június elseje volt, de a színház a második próbaidőszak kezdetéig, vagyis június 5-ig sem kapott kijavított, teljes szövegkönyvet, márpedig a Kalandfilm belsős munkabemutatója június 16-án volt esedékes.
Ezeket a tényeket mérlegelve döntött úgy a Vígszínház vezetése, hogy a színház üzemmenetét és teljesítendő műsortervét figyelembe véve kénytelen elállni az előadás bemutatásától
– írják.
Székely Csaba: Ez a rendszer önmagától bukhat meg valamikor, az ellenzéket is magával rántva
A propaganda nagyon mély nyomot hagy az emberekben, annak hatása még egy esetleges rendszerváltás után is érződne - mondta a hvg360-nak Székely Csaba erdélyi drámaíró. A „másság lett az új zsidóság", de tág értelemben: mindenkit utálni kell, aki másként gondolkodik, nem áll be a sorba.
Székely Csaba is elismeri a posztjában, hogy június elsejéig kellett volna elkészülnie a teljes szövegnek, de „a munkafolyamat sajátosságából adódóan a szöveg nem tudott elkészülni a szerződésben kitűzött határidőre". Azt is írja viszont, hogy szerinte „ez normális esetben nem lenne baj, hiszen a bemutató csak négy hónap múlva lett volna." Mint fogalmaz,
bármi is lesz majd a Vígszínház hivatalos kommunikációjában, „a valódi ok nem más, mint a gyávaság".
Leírása alapján a Kalandfilm a mai magyar társadalmi megosztottságról szól. „Személyes történetek és improvizációk nyomán született a szöveg, a próbákkal párhuzamosan íródott, és egyelőre a darab valamivel több mint fele készült el". Fontosnak tartja megjegyezni, hogy az előadás nem akarta mélyíteni az árkokat. „Hogy szókimondó volt? Naná. Ilyen a stílusom. Azt hittem, pont ezért kértek fel engem" – teszi végül hozzá.
„Magyarország egy vágóhíd, csak sokkal több benne a marha"
Alföldi Róbert kezében fergeteges komédiává válik a sötét középkor, meg a mai magyar valóság is: az egyik legjobb magyar drámaíró új bemutatója a 14. századi Magyarországon játszódik, de korántsem az Anjou-k lesznek azok a politikusok, akik eszünkbe jutnak róla.