Nem volt hajlandó elhagyni a skót egyház budapesti misszióját, nem akarta magára hagyni a gyerekeket.
Edinburgh képviselőtestülete egyhangúlag úgy döntött, hogy botlatókövet helyeznek el a skót főváros központjában Jane Haining emlékére - írta az Edinburgh News.
Haining Skóciában született, majd 1932-ben a Skót Episzkopális Egyház budapesti misszióján kezdett dolgozni, mely 400 zsidó és keresztény gyermek számára működtetett iskolát a Vörösmarty utcában. Bár a háború kitörése után többször is azt az utasítást kapta, hogy utazzon haza, erre nem volt hajlandó.
„Ha ezeknek a gyermekeknek a napsütéses napokon szükségük volt rám, hát nem még nagyobb szükségük van rám a sötétség mostani napjaiban?” – írta a BBC-n megjelent visszaemlékezés szerint.
Haininget 1944 áprilisában tartóztatta le az SS, először a budai Fő utcai börtönbe, majd Auschwitzba került, ahol júliusban életét vesztette. Jane Haining az egyetlen skót, aki megkapta a Jad Vasem Intézet Világ Igaza kitüntetését, Budapesten az ő nevét viseli a Duna pesti rakpartjának Lánchíd és Erzsébet híd közötti szakasza
A botlatókövet egy templom előtt fogják elhelyezni Edinburg központjában.
A botlatókövek (németül: Stolpersteine) Gunter Demnig német szobrász alkotásai; a nemzetiszocializmus áldozatai előtt tisztelgő, macskakőre rögzített 10×10 centiméteres réz emléktáblák, amelyeket az áldozatok egykori lakhelye előtt helyeznek el a járdába süllyesztve.
Talpak alá tett emlékmű: botlatókövek lepik el fél Európát
Az utóbbi 25 évben több mint 70 ezer botlatókövet helyezett el a nemzetiszocializmus áldozatainak emlékére. Megmutatjuk Budapesten hol találhatóak.