Kult hvg.hu 2022. december. 13. 18:44

Az 1984 a legolvasottabb e-könyv Oroszországban

Vannak, akik a putyini rendszer és az orwelli disztópia áthallásait sejtik a háttérben, mások szerint viszont épp a nyugati liberalizmus mutat totalitarista jegyeket, aminek következtében az oroszok nem elszenvedőkként, hanem kívülállókként lapozgathatják a regényt.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

George Orwell 1984 című disztópikus regénye Oroszországban az elektronikus bestsellerlisták élére került – írja a Reuters. A regény a LitRes orosz online könyvkereskedő platformján a 2022-es év legnépszerűbb szépirodalmi letöltése, és minden kategóriában a második legnépszerűbb letöltés – jelentette kedden a TASZSZ állami hírügynökség.

Az angol szerző regénye 1949-ben jelent meg, amikor a nácizmust éppen legyőzték, és éppen akkor kezdődött a Nyugat hidegháborúja egykori szövetségesével, Joszif Sztálinnal és az immár általa vezetett szovjet kommunista blokkal. A könyv 1988-ig indexen volt a Szovjetunióban.

Orwell azt mondta, hogy Sztálin diktatúráját használta modellként a mindent látó Nagy Testvér személyi kultuszához, akinek gondolatrendőrsége belekényszeríti a polgárokat a duplagondolba és elhiteti velük, hogy „a háború: béke, a szabadság: szolgaság”.

Egyesek azonban észrevették az orwelli világ és Vlagyimir Putyin orosz elnök rezsimje közötti áthallásokat, aki két évtizedes uralma alatt kiirtotta a politikai ellenzéket és a kritikus médiát a közszférából, valamint rehabilitálta Sztálin emlékét.

Az Ukrajna elleni februári invázió új törvényeket is hozott, amelyek bűncselekménynek minősítették a háborúról szóló, a hivatalos nyilatkozatoktól eltérő információk közzétételét. A Kreml még a háború szót is kerüli, helyette különleges katonai műveletről beszél.

A múlt héten Ilja Jasin orosz ellenzéki politikust nyolc és fél év börtönbüntetésre ítélték a hadseregről szóló „hamis információk” terjesztésének vádjával – amiért nyugati újságírók által feltárt bizonyítékokról beszélt a Kijev melletti Bucsában elkövetett orosz atrocitásokkal kapcsolatban. Ezeket a bizonyítékokat ugyanis az orosz kormányzat koholtnak tekinti.

Ugyanakkor létezik az 1984-nek egy sajátos, orosz interpretációja is, mint ahogyan a regény legújabb kiadásának orosz fordítója össze is foglalta: „Orwell a legrosszabb rémálmaiban sem gondolta volna, hogy a liberális totalitarizmus vagy totalitárius liberalizmus korszaka jön el Nyugaton, és hogy az emberek – különálló, meglehetősen elszigetelt egyének – úgy viselkedjenek majd, mint egy dühöngő csorda” – nyilatkozta májusban Darja Celovalnyikova az AST kiadónak.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Hidat ért támadás Melitopolban, nehéz a donyecki harctéri helyzet - háborús hírek

Zelenszkij szerint Putyin halálával véget érne a háború; Peszkov kizártnak tartja, hogy ebben az évben kivonuljanak Ukrajnából. Folyamatosan frissülő tudósításban számolunk be a háború fejleményeiről. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok február óta tartanak, az orosz erők több ezer civil életének vetettek véget.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.