Egy új kiállítóhelyen, a győri Torula Művésztérben nyílt meg a világhírű magyar képzőművész, Maurer Dóra kiállítása. A Térfestés című tárlat az alkotó 85. születésnapja alkalmából nyár közepéig látogatható.
A Győri Szeszgyár és Finomító Zrt. egyik ipari csarnokában nyílt meg egy alapítványi fenntartásban működő, új művésztér, a Torula, amely a 90-es évek elejéig itt működő torulaélesztő-gyárról kapta a nevét. A Torulában az első nagy dobásnak szánt kiállítás szombattól várja a látogatókat: Maurer Dóra nagyméretű alkotását lehet megtekinteni.
A Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas Maurer a kortárs képzőművészet megkerülhetetlen alakja. A világ egyik legfontosabb, kánonképző művészeti intézménye, a londoni Tate Modern több alkotását is őrzi, 2019-ben pedig önálló, retrospektív kiállítást szentelt az alkotó öt évtizedes múltra visszatekintő életművének. Magyar képzőművészek közül senki nem kapott még erre lehetőséget.
Maurer Dóra a hetvenes évektől kezdve rendszeresen állít ki jelentős nemzetközi tárlatokon, az utóbbi években szerepelt többek között a párizsi Centre Pompidou, a New York-i MoMA csoportos tárlatain is. A magyar–osztrák állampolgárságú festő sokáig második otthonának tekintette Bécset, ahol jelenleg az osztrák főváros egyik legmagasabb épületét, a Ringturmot is az ő alkotása, a négyezer négyzetméteres Együtt című munka borítja.
A győri Torula Művésztérbe ezúttal egy helyspecifikus, nagyméretű falfestménnyel készült, amely a képzőművész egy korábbi munkájának a felelevenítése.
Maurer Dóra 1982-ben Dieter Bogner művészettörténésztől kapott ugyanis megbízást az ausztriai Buchberg-kastély toronyszobájának „kifestésére”. A konceptuális geometriával, színelmélettel foglalkozó művész matematikai alapokon nyugvó módszerével illuzionisztikus teret hozott létre a boltíves toronyszobában, ahol a hideg-meleg színek kereszteződése a padlótól a plafonig beterítette a falakat, de a racionális szerkesztési szabály ellenére egy különleges, szakrális tér született meg.
„A gondolat, hogy egy egész teret, valamennyi határterületével együtt kvázi-képpé alakítsak, 1977 óta foglalkoztat. Az érdekel, hogy mechanikus-racionális úton abszurd téri helyzet jöjjön létre” – fogalmazott a munkáról Maurer 1982-ben.
A buchbergi missziót legutóbb a Ludwig Múzeumban 2008-ban megrendezett Szűkített életmű című kiállításán idézte fel a festő. Azóta nem készített helyspecifikus installációt, ilyen grandiózus alkotásra pedig az eredeti mű keletkezése óta nem vállalkozott.
A győri művésztérben a nagyméretű alkotás köré szerveződik a Maurer Dóra 85. születésnapján megnyíló Térfestés című kiállítás, ahol az 1982-es buchbergi festés részleteit dokumentáló film, és az ahhoz tartozó grafikai mappa is látható lesz egészen július 31-ig.