Kult hvg.hu 2022. május. 31. 17:17

Demeter Szilárd: Katonája csak Orbán Viktor miniszterelnök úrnak vagyok

A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója a Partizánnak adott interjújában úgy fogalmazott: már az is szembemegy a személyi ambíciójával, amit jelenleg csinál, és ezt is kizárólag az Orbán Viktor iránti elkötelezettségéből teszi.

„Mi lenne az a titulus, amit magad mellé odaírnál?” – tette fel a kérdést a Partizán című műsorban Gulyás Márton Demeter Szilárdnak. A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója úgy fogalmazott:

intellektuális szakmunkás.

Demeter azt mondta, a szakmunkája abban merül ki, hogy megpróbál megoldani problémákat. „Mint Mr. Wolf a Ponyvaregényből?” – érkezett a kérdés, mire a főigazgató azt mondta: „Nem én mondtam, de igen, azt is, nyilván, van, amikor hullát kell eltakarítani, akkor szoktak szólni nekem. Amikor a kulturális kormányzat úgy látja, hogy bizonyos problémát meg kell oldani és erősebb akarat kell hozzá, unortodoxnak nevezhető vízió, akkor általában megtalálnak feladatokkal” – magyarázta, és hozzátette: minden nyári szabadságon attól tart, hogy megcsörren a telefonja, mert eddig még mindig így volt.

„Valahogy megtalálnak azok a feladatok, amelyekért nincs nagy tülekedés a kultúra különböző szintű vezetői között. (…) Ez macerás, konfliktusokkal jár, be kell vállalni, szembe kell fordulnod olykor a saját érdekközösségeddel is. A magyar elit tagjai között a viszonyok nagyon terheltek. Még nem találkoztam olyan, a magyar elithez tartozó személlyel, aki ne lett volna megsértődve valakire öt, tíz, tizenöt, húsz vagy ezer év távlatából, teljesen mindegy.” Demeter elmondta, őt nem tudják megkarcolni az érdekkonfliktusok, sem hatalmi, sem érzelmi szempontból.

Gulyás Márton műsorvezető elmondta, nemrég járt náluk a műsorban Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára, aki a Kommentárban írta meg gondolatait a sikeres magyar kulturális politikáról. Ebben – Gulyás szerint – mantraszerűen hozta vissza azt a központi mondatot, miszerint az összes alkotásnak, intézménynek, a művészeti tér egészének azt kell sugároznia, hogy a világ legjobb dolga magyarnak lenni. „Te mennyire azonosulsz ezzel a mondattal?” – kérdezte Gulyás Demetertől.

„Az a kérdés, hogy ebben mennyi az értékítéleti tartalom. Tehát azt mondjuk, hogy a világ legjobb dolga magyarnak lenni, az egy életérzés, akkor ezzel maximális egyetértek. Ha azt mondja, hogy értékesebb a magyar kultúra, mint a román, a szerb, a német vagy a francia, akkor nem értek vele egyet. Én ezt a típusú értékítélet-különbséget, hogy a miénk jobb, mint a másik, azért nem tartom jónak, mert ez kicsit nehezen megítélhető, objektív mérőszámait nem nagyon látom, azt tudom mondani, hogy nekünk nem azért fontosabb a magyar kultúra, mint a román, szerb stb., mert jobb, mint az, hanem azért, mert a miénk. Ez vagyunk mi, ez tesz minket önazonossá.”

Gulyás megkérdezte Demetert, hogy mit gondol arról a felvetésről, hogy csak olyan kulturális termékek kapjanak közpénzt, amelyek felvállalják ezt az üzenetet. „Közpénzt arra a művészeti alkotásra lehet adni törvény szerint, jogszabály szerint, ami beleilleszthető az alaptörvénybe. Ami az alaptörvényen kívül esik, arra szerintem közpénzt nem adhat egy olyan ember, aki közalkalmazott, hiszen alaptörvényellenesen nem cselekedhet". Gulyás erre az apa férfi, az anya nő kitételt is felvetette, pontosabban azt, hogy több művészeti alkotás ennél komplexebb, eltérőbb módon fogalmazza meg a saját családképét. „Akkor a te megítélésed szerint ez nem minősülhet közpénz által támogatott terméknek?” – kérdezte Demetert.

Így van, ezzel egyetértek. Egyetértek azzal, hogy az anya nő, az apa férfi, ezzel a kijelentéssel én értékvilágomban is egyetértek, ha ezt tartalmazza az alaptörvény, akkor innentől kezdve erre kell nekünk figyelnünk, mint közpénz fölött diszponálóknak.

Demeter a Habony Árpádhoz fűződő viszonyáról is beszélt, de azt cáfolta, hogy része akart volna lenni a kulturális kormányzati struktúrának, mert már az is szembemegy a személyi ambíciójával, amit jelenleg csinál, és ezt is kizárólag az Orbán Viktor iránti elkötelezettségéből teszi.

Csák Jánossal (az új innovációs és kulturális miniszterrel) baráti viszonyt ápol Demeter, de hozzátette, hogy „nem szokott spanolni a főnökeivel”. Gulyás felvetette, hogy ha áttekintjük az elmúlt tizenkét évet, akkor az látszik, hogy akinek a magyarok kulturális értékrendjére, gondolkodására a legnagyobb hatással volt, az mindenképpen Rogán Antal. Gulyás megkérdezte, vajon kijelenthető-e, hogy valójában Rogán az igazi kultúrpolitikusa az Orbán-rendszernek, mire Demeter úgy reagált, hogy ebben az értelemben szerinte ez egy valid állítás.

A főigazgatónak jó Rogánnal a viszonya, mivel azzal, akivel ugyanabban a rendszerben ugyanazokért a célokért dolgozik, indulásból szövetségi a viszonya. Gulyás erre megkérdezte, hogy de szövetségese-e vagy katonája Rogánnak.

Szövetségese. Katonája csak Orbán Viktor miniszterelnök úrnak vagyok

– tette hozzá.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?