A nagyközönség is megismerheti, milyen volt az ellenállás belülről.
A Blinken OSA Archívum a Freeszfe Egyesülettel együttműködésben 2021 őszén egy folyamatosan kibontakozó programsorozatot kezdeményezett azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a félelem nélküli beszéd jelentőségére, arra, hogy emberhez méltatlan az az egzisztenciális félelem, amely megakadályozza az igazság kimondását. A program részeként hamarosan kiállítás nyílik a korábban a Színház- és Filmművészeti Egyetemet elfoglaló diákok fotóiból.
2020. szeptember 1-jén az SZFE hallgatói elfoglalták egyetemük épületeit, hogy tiltakozzanak a kormány által rájuk kényszerített intézkedések ellen, amelyek következtében a kuratórium megfosztotta egyetemüket annak autonómiájától. A blokád 71 napig tartott.
Mivel a közösség az első pillanattól kezdve bezárta a kapuit a sajtó képviselői előtt, ezért ezekről a napokról külső szemlélők csak hallhattak, de látni nem láthatták őket. A most megnyíló kiállítás ezen változtat: a kiállított képek intim közelségből örökítik meg az utóbbi évek legjelentősebb magyarországi ellenállási mozgalmát.
Fuchs Máté és Heppes Áron közös tárlatvezetése ingyenesen látogatható, de a részvétel regisztrációhoz kötött.
Az egyetemfoglalásból egy interaktív rejtvény is készült: az egykori SZFE diákjai úgy vélik:
a szólásszabadság olyan fogalom, aminek a létét nehezebb észlelni, mint a nemlétét. Egyik definíciója egyenesen hiányként, „a cenzúra hiányaként" határozza meg.
A tiltakozó hallgatók által készített interaktív rejtvény ezt a képlékeny fogalmat járja körül a hiányból kiindulva – a szólásszabadság meglétét gátló tényezőkről és félelmekről való gondolkodáson keresztül. A játék környezete a 2020-ban, az SZFE-n történt egyetemfoglalás, és bár valós eseményekből merít, de használ fiktív elemeket is. A programokra ide kattintva lehet jelentkezni.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: