Élet+Stílus K. B. 2021. szeptember. 18. 07:01

Vidnyánszky tevékenysége ellen tiltakozik, a FreeSZFE-nek adakozik a világ leghíresebb színházi rendezője

Robert Wilson nem mondta le társulatának előadását a Vidnyánszky által szervezett színházi fesztiválon, hogy ne a budapesti közönséget büntesse, de közleményben jelezte, nem ért egyet az SZFE modellváltásának módjával, ezért a FreeSZFE-nek adja bevétele felét.

Free SZFE
Friss cikkek a témában

Megkereste lapunkat a világ talán leghíresebb és legsikeresebb színházi rendezője, Robert Wilson, hogy közölje álláspontját saját társulatának fellépéséről a Vidnyánszky Attila által szervezett színházi fesztiválon, a Nemzeti Színházban megrendezett MITEM-en. A rendező, aki nem jött el az általa rendezett előadással Budapestre – korábban egészségügyi okokra hivatkozott ennek okaként – leszögezte: noha korábban olyan világhírű társulatok, mint a Berliner Ensemble a szintén Vidnyánszky által levezényelt, a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiáját elvevő „modellváltás” miatt visszamondták meghívásukat a fesztiválra, ő úgy gondolta, nem jó módja a tiltakozásnak az, hogy a társulatok elszigetelik a budapesti közönséget, ezért péntek este a társulat lejátszotta az OEDIPUS című előadást a Nemzeti Színházban.

Robert Wilson eljuttatott a hvg.hu-hoz egy közleményt, amelynek elején le is szögezi, büszke rá, hogy az előadást bemutathatták ebben a „gyönyörű városban”, ugyanakkor úgy érzi, nem teheti meg, hogy nem vesz tudomást arról a kontextusról, amelyben ez a fellépés megtörtént.

„Sajnálattal és fájdalommal figyeltem, hogy Magyarország jelenlegi kormánya hogyan korlátozza a művészi kifejezés és az oktatás szabadságát. Az SZFE tavalyi úgynevezett »modellváltása« antidemokratikus támadás volt az Egyetem autonómiája ellen. A kormány által kinevezett új megbízottak vezetője az a Vidnyánszky Attila, aki a MITEM fesztivál és sok más kulturális intézet vezetője is az országban” – írja Wilson.

Noha boldog vagyok, hogy a munkámat a budapestiek is láthatják, állampolgári kötelességemnek tartom kijelenteni, hogy nem értek egyet az oktatási és művészi függetlenség kizsigerelésével, sem azzal, ha egészségtelen módon túl sok hatalom koncentrálódik kevesek kezében

– írja a rendező, majd kijelenti:

Ezért a MITEM fesztiváltól kapott honoráriumom felét a FreeSZFE kezdeményezésnek adományozom,

amely a kormány támogatása, sőt egyáltalán a létezésük elismerése nélkül folytatja a független oktatást.”

Wilson emellett részt vesz a FreeSZFE hallgatóival egy beszélgetésen. Végül sorait azzal zárja: „Őszintén remélem, hogy a FreeSZFE további támogatásokra számíthat a világ minden tájáról, és ami ennél is fontosabb, hogy hamarosan újra egyetemmé minősíti a magyar kormány.”

A texasi születésű Robert Wilson, aki október 4-én ünnepli 80. születésnapját, az avantgárd színház legelismertebb úttörője; sokszor dolgozott együtt Tom Waitsszel, alkotott Philip Glass-szal és Lucinda Childsszal, Merce Cunninghammel vagy Marina Abramoviccsal. Dolgozott Amerika és Európa szinte minden fontos színházában és operájában, Magyarországon is többször voltak láthatóak munkái, de rendezett a Vígszínházban is.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: