2022. március. 01. 09:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2022. március. 02. 12:29 Kult

Mától vált a Műértő: Itt A Mű, és gyors, és mindenkihez szól, és online

A Mű nem szakít elődje hagyományaival, hanem kortárs módon újragondolja azt, követi a művészeti piac fejleményeit külföldön és idehaza, megszólaltatja a kortárs piac szereplőit, kitekint a fotó, videó, performatív műfajok, esetenként a dizájn világába is.

Berlin kortárs művészei bojkottálják a város új Kunsthallé-ját, mert úgy gondolják, a város rosszul költi el az adófizetők pénzét. Gerhes Gábor képzőművész új projektjét érintve arról beszél, hogy a tények egyre kevésbé keltik föl az érdeklődést, a valóság interpretációk sokaságává fut szét. A Black Lives Matter messze nemcsak emberjogi és politikai mozgalom, hanem a kortárs kultúra és művészet néhány alapkérdését is újra kell gondolnunk a hatására – derül ki a mától A mű címmel (www.amuonline.hu) megjelenő online művészeti portál első cikkeiből. Művészet és társadalom összefüggéseit, az art world fejleményeit taglaló cikkekért az olvasó az elmúlt két és fél évtizedben a Műértő című művészeti és kereskedelmi folyóirathoz fordulhatott, és ez a lap mostantól ingyenes internetes lappá változik.

A folyóirat 1998. októberében  indult  sárga, különleges bibliapapíron, és a világra nyitott szerkesztési elveivel, modern kortárs művészeti fókuszával gyorsan az egyik mértékadó tájékozódási forrásává vált a  szakmának és az érdeklődő közönségnek egyaránt. S hogy miért ez a váltás? Erről Szauer Péter, a lap kiadója csak annyit mondott: „Amikor a világ művészeti piacait már az NFT-k – nem helyettesíthető tokenek, a blokklánc technológiára épülő digitális műtárgyak eredeti kódjai – tartják lázban, a Műértőnek formájában is alkalmazkodni kell a változó világhoz. Így tudja megszólítani fiatal közönségét is.”

A  digitális újság  tartalma is megújul: a web sajátosságai lehetővé teszik a vizualitás erősítését, a napi reagálást a történésekre, valamint új műfajok, rovatok megszületését.  A mű című webes művészeti magazin főszerkesztője, Nagy Gergely az Artportáltól érkezett az új oldalhoz, és nem mellesleg a 14.helyen szerepelt a hazai kortárs művészeti élet meghatározó szereplőit rangsoroló Power 50 listán, amely az utolsó print Műértőben jelent meg nemrég. Nem kíván szakítani a lap hagyományaival, hanem kortárs módon újragondolja azt, követi a művészeti piac fejleményeit külföldön és idehaza, megszólaltatja a kortárs piac szereplőit, kitekint a fotó, videó, performatív műfajok, esetenként a dizájn világába is.

Érdekes és újszerű kooperáció, hogy A mű szorosan együttműködik majd a HVG 360-al is: itt jelenteti majd meg előfizetőknek szóló nagyobb, elemző írásait. A mű tradicionális rovatai mellett lesz egy Showroom nevű szekció is, amely, mintegy virtuális piactérként szorosan együttműködik a galériákkal, múzeumokkal és más piaci szereplőkkel. Az olvasók így minden pillanatban széles keresztmetszetet kaphatnak a művészet piaci történéseiről.

Fontos része a portálnak a múlt: PDF formátumban elérhetők lesznek itt a Műértő korábbi számai, élő történelemként követhető nyomon a lap 2011-től kezdődően. Elmúlt két évéből pedig A mű válogatta ki a legmarkánsabb cikkeket. De erőteljesen jelen lesz a lap a közösségi médiában, így például  az Instagramon, amely mostanra az „újművészet” egyik legfontosabb bemutatótere. Nagy Gergely főszerkesztőt Nagy Mercédesz szerkesztő, Erdei Krisztina képszerkesztő, Csonka Petra és Emőd Péter, valamint a Műértő közel 150 szakértő szerzője segíti majd. Kísérjék figyelemmel munkájukat!