A CEU kutatójaként is dolgozó Rédai Dorottya elmondta: az, hogy felkerült a listára, tovább bátorítja, hogy folytassa a munkát abban a rendkívül ellenséges politikai környezetben, amelyben most élünk.
A Time a CEU Demokrácia Intézet kutatóját, Rédai Dorottyát a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolta a 2021-es TIME100 listáján. A teljes lista és a kapcsolódó laudációk a TIME szeptember 27-i / október 4-i számában jelennek meg. A lista ide kattintva is elérhető. A most tizennyolcadik évében járó lista a világ legbefolyásosabb embereinek hatását, innovációját és eredményeit ismeri el.
Rédai a Labrisz Leszbikus Egyesület által 2020-ban megjelentetett Meseország mindenkié című mesekönyv projektkoordinátora. A jobboldali és kormányzati politikusok szélsőségesen negatív reakciói után Magyarországon a könyv nagy sikert aratott, és az az LMBT+ embereket diszkrimináló kormányzati politika elleni tiltakozás szimbólumává vált.
Mitől olyan veszélyes egy mesekönyv, hogy valaki ledarálja?
Gyorsan szögezzük le: véleménye mindenkinek lehet, a könyvdarálás azonban jócskán túlmegy a véleménynyilvánításon. De mi lehet egy mesekönyvben, ami ekkora indulatokat kavar?
A kötet 17 kortárs szerző 17 meséjét tartalmazza különböző marginalizált vagy hátrányos helyzetű csoportok különböző szereplőivel. A jól ismert meséken és népmeséken alapuló történetek számos "tabu" vagy "érzékeny" kérdéssel foglalkoznak, beleértve az azonos neműek közötti szerelmet, a nemváltást, az örökbefogadást, a gyermekek elhanyagolását, a párkapcsolati erőszakot, a szülő halálát, a "különbségeken" alapuló társadalmi kirekesztést és a nemi sztereotípiák áthágását A könyv célja, hogy segítse a szülőket és a tanárokat abban, hogy ezekről a témákról beszélgessenek a 6-12 éves gyerekekkel. A 2020 szeptemberében megjelent mesekönyv eddig több mint 30 ezer példányban kelt el, és jövőre nyolc európai nyelven jelenik meg.
"Az, hogy bekerültem a TIME100 listára, nagy megtiszteltetés számomra és a Labrisz számára is, nemzetközi elismerése a projektben végzett hatalmas munkánknak – mondta Rédai. – Tovább bátorít, hogy folytassam a munkám abban a rendkívül ellenséges politikai környezetben, amelyben most élünk. Azt az üzenetet közvetíti, hogy nagyon fontos az, amiért dolgozunk, és remélem, hogy más aktivistákat is arra ösztönöz majd a régióban, hogy továbbra is foglalkozzanak az LMBT+ kérdésekkel, még akkor is, ha ez nehéz, kimerítő és néha félelmetesnek vagy reménytelennek tűnik."
Rédai 2020-ban Emma Goldman Snowball díjat kapott feminista aktivista és tudományos munkájáért, 2021-ben pedig a Háttér-díjjal ismerték el az LMBT+ közösségért végzett munkáját a BudapestPride megnyitóján. Jelenlegi kutatási érdeklődési körébe tartozik nemek közti egyenlőség az oktatásban, a gyermekvédelmi szakpolitikák, az anti-gender szakpolitikák, az LMBT+ jogok korlátozása és az antidemokratikus rendszerek térnyerése Kelet-Közép-Európában.
Rédai Dorottyával két évvel ezelőtt készítettünk interjút, ami ide kattintva olvasható:
"A fiúk már csak ilyenek": láthatatlan marad az iskolákban a nemi alapú diszkrimináció
Nem foglalkoznak eleget az intézményvezetők és a tanárok sem a nemi alapú iskolai erőszakkal, és nem is készítik fel őket erre - így lehetne összefoglalni azt, amit Rédai Dorottya, a CEU szakértője mondott a hvg.hu-nak. Tapasztalatuk szerint a homofób erőszakkal szemben határozott volt a fellépés, de ha fiúk bántottak lányokat, már megjelent az áldozathibáztatás is.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: