Kult MTI 2021. szeptember. 06. 09:15

Meghalt az 1989-es román forradalom egyik meghatározó arca

Ion Caramitru ott volt, amikor a forradalmárok behatoltak a román tévé épületébe. Az egyik legnagyobb román színészként tartották számon.

Meghalt 79 éves korában Ion Caramitru román színész, rendező, a bukaresti Ion Luca Caragiale Nemzeti Színház igazgatója és a Román Színházi Szövetség elnöke.

Caramitrut az egyik legnagyobb román színészként tartották számon. 1942. március 9-én született Bukarestben, 1964-ben szerzett diplomát a bukaresti színművészeti egyetemen. Pályafutása során számos szerepet alakított, többek között olyan neves rendezőkkel dolgozott, mint Liviu Ciulei, Andrei Serban, Jurij Kordonszkij, Alexandru Tocilescu, Silviu Purcarete. Több mint negyven filmben játszott, színdarabokat és operát is rendezett. Számos román állami és külföldi szakmai díj birtokosa.

Caramitru a megalakulása, 1990 óta vezette a Román Színházi Szövetséget, amely a színházi élet legtekintélyesebb szakmai szervezete; 2005 óta vezette a bukaresti Nemzeti Színházat, amely az ő mandátumai alatt alapos átépítésen és korszerűsítésen esett át.

Már az 1989-es romániai forradalom idején közéleti szerepet vállalt, hiszen Bukarestben a Nicolae Ceausescu korábbi kommunista diktátor elleni tüntetésekkor a forradalmárok egy csoportjával együtt behatolt a Román Televízió épületébe, majd Mircea Dinescu költővel együtt élő műsorban bejelentette a Ceausescu-házaspár elmenekülését és a forradalmárok győzelmét. Caramitru mindig kommunistaellenesként határozta meg magát.

Románia kulturális minisztere volt 1996 és 2000 között, a 2000-es években visszavonult a közélettől és ismét kizárólag a színháznak szentelte életét.

Bogdan Gheorghiu román kulturális miniszter szerint Caramitru számos színésznemzedék mentora volt, aki példátlan energiával rendelkezett és elévülhetetlen érdemeket szerzett a román kulturális infrastruktúra fejlesztésében.

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata vasárnap este a közösségi médiában közzétett üzenetben búcsúzott a román színházi szakembertől. Úgy vélték, hogy személyében egy kiváló színész, rendező és kultúrpolitikus távozott az élők sorából, aki a román–magyar közeledés, színházi együttműködés elkötelezett híve volt.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

hvg360 Gyükeri Mercédesz 2024. december. 20. 17:30

Kicsit kemény, nagyon elfogyott: mitől hungarikum a szaloncukor?

Karácsonyfára ma már csak a magyarok aggatnak pillangószerűen becsomagolt bonbont, az idáig vezető út azonban számos legendán és fenyőágon át vezetett. Hogyan tört be a piacra a Stühmer-féle cukkedli, és hogyan vált a karácsony igazi nemzeti sportjává a cukorkakeresés? Szaloncukor-történelem a nádméztől az üres papírig.