A filmrendező-hallgatókat oktatja majd ősztől.
Koltai Lajos is tanítani fog az átalakított Színház- és Filmművészeti Egyetemen – értesült a Telex. A lap megkeresésére a 74 éves Kossuth-díjas operatőr, rendező megerősítette a hírt.
Mint elmondta, az őszi félévtől a mesterképzésre járó filmrendező-hallgatókat tanítja majd.
A Telex megkérdezte Koltait az egyetem autonómiájának felszámolásáról és az egyetemfoglalásról is, de "családi okok miatt most csak szűkszavúan volt lehetősége reagálni, annyit mondott, hogy ő ebben a konfliktusban nem vett részt egyik oldalon sem, nem akar most véleményt formálni, őt azért kérték fel, hogy átadja a hallgatóknak azt a több évtizedes tapasztalatot, emberséget, amit több mint 70 film elkészítése során szerzett."
Koltai Lajos 1965-ben került a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakára, Illés György tanítványa volt. Számos alkalommal dolgozott együtt Szabó Istvánnal, az Oscar-díjas Mephisto operatőre volt, de ő fényképezte a Redl ezredest, az Édes Emma, drága Böbe és A napfény íze című filmeket is, valamint Gothár Péter filmjét, a Megáll az időt. Első saját rendezése a Sorstalanság volt, Kertész Imre Nobel-díjas regénye alapján.
Októberben a HSC (Magyar Operatőrök Társasága) több mint 20 tagja lépett ki tiltakozásul a szervezetből, miután Novák Emilt kinevezték a Színház és Filmművészeti Egyetem (SZFE) általános rektorhelyettesévé, és ezt a HSC etikai bizottsága nem találta aggályosnak.
Később aztán kilépett Novák Emil és Koltai Lajos is, utóbbi a szervezet elnöke volt.
A tiltakozásképpen kilépő operatőrök decemberben megalapították a Magyar Filmoperatőrök Egyesületét (Hungarian Cinematographers Association, rövidítve: HCA), amely közleményük szerint egy politikailag független, kizárólag szakmai szempontok alapján szerveződő egyesület.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: