Kult hvg.hu 2020. június. 23. 10:39

Máté Gábor újra pályázik a Katona igazgatói posztra

A színház igazgatója az évadzárón elmondta, pert indítottak az őket lejáratni próbáló lapok elle. Az is kiderült, ki kapta a Máthé Erzsi-díjat.

Kihívásokkal teli időszakon van túl a Katona József Színház, amely nemrég megtartotta évadzáró társulati ülését.

Mint írják, a 2019/20-as csonka évadban a színház három játszóhelyének 402 előadását összesen mintegy 68 ezer néző látta, az előadások idén átlagosan 107,3 százalékos nézettséggel mentek.

A június 22-i évadzáró társulati ülésen Máté Gábor elmondta: az évad sikereinél sajnos nyilvánvalóan emlékezetesebbek lesznek a nehézségek, amelyekkel a színháznak november óta szembe kellett néznie, ugyanakkor büszke arra, hogy a politikai támadások és finanszírozási bizonytalanságok ellenére értékes előadások tudtak születni.

Hozzátette, hogy már megindították a pereket a színházat és személyét lejáratni igyekvő sajtóorgánumok ellen. Az eljárások kimeneteléről a későbbiekben tájékoztatást fognak adni. Az igazgató bejelentette, hogy ismét beadja pályázatát a következő öt évre, mivel megbízatása 2021 januárjában lejár.

"Ha ezeket a neveket lesöprik, az önmagáért beszél majd" - Máté Gábor a HVG Terasz vendége

"Nem bizalomkeltő", amilyen sürgősséggel és egyeztetés nélkül készül a Színház- és Filmművészeti Egyetem átalakítására a kormány - mondta a HVG Teraszon Máté Gábor. A Kossuth- és Jászai-díjas színész-rendező szerint attól tartanak, hogy egy politikai alapon kiválasztott kuratórium áll fel, aminek semmi köze az intézmény eddigi szellemiségéhez.

A következő évad a szokásosnál korábban, augusztus második felében, a Poppea megkoronázása című előadással indul. Az, hogy akkor milyen egészségügyi előírásokat látnak hasznosnak, nagyban múlik az elkövetkező hetek fejleményein: növekszik-e a vírusveszély, változik-e a nézők bizalma a rendezvényekkel szemben. Hozzátették, figyelik a nyári szabadtéri színházak és a beltéri mozik működésének tapasztalatait, valamint szeretnének a többi budapesti színházzal közös egészségügyi protokollt bevezetni, hogy a nézők egységes szabályok szerint látogathassák a színházakat.

Az évadban nyújtott kiemelkedő teljesítményért járó Máthé Erzsi-díjat – amelyet Máthé Erzsi tizenhét éve alapított – Bodnár Erika vehette át. Ahogy korábban a hvg.hu is megírta, távozik a társulatból Dér Zsolt, Mészáros Blanka, Nagy Ervin és Nádor Lili művészeti titkár. Új tagként Tarnóczi Jakab rendező szerződik a Katonához.

A 2020/21-es évad így alakul majd a színházban:

  • októberben Shakespeare Othellóját Székely Kriszta állítja színpadra,
  • a Kamrában Máté Gábor rendezésében mutatják be Nick Payne Hát, ha van is, én még nem találtam meg c. művét,
  • decemberben az Euripidész, Aiszkhülosz és Szophoklész drámáiból összeállított Isten, haza, család… munkacímű előadást Tarnóczi Jakab viszi színre a Kamrában,
  • ezzel párhuzamosan Shakespeare Lear királyát Zsámbéki Gábor rendezi a nagyszínpadon,
  • jövő márciusban a Frankenstein munkacímű, Mary Shelley regénye alapján készülő darabot mutatják be Tárnoki Márk rendezésében a Kamrában,
  • ezt követően Brian Friel Apák és fiúk című, Turgenyev regényéből adaptált művét Ascher Tamás viszi színre a nagyszínpadon,
  • április végén Heinrich von Kleist Pentheszileia c. drámájának Mikó Csaba által készített változatát láthatják a nézők a Kamrában, ismét Tarnócz Jakab rendezésében
  • májusban pótolják az idénre tervezett Moszkva-Peking Transzszimfónia bemutatóját, amelyet Novák Eszter rendez,
  • illetve Vinnai András és Dankó István szövegéből Magyar biblia címen készül előadás a Sufniban. Rendező: Dankó István.
  • A szintén idei évad végére tervezett Káli holtak bemutatója 2021 őszére csúszik át. Térey regényének színpadi változatát Dömötör András rendezi.
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.