Idén egy új összetartozás-dalt osztott meg a miniszterelnök a Facebook-oldalán, de mit tartott fontosnak az utóbbi öt évben?
Mint írtuk, Trianon 100. évfordulójára a Csík zenekar által erre az alkalomra átdolgozott Hazám, hazám kezdetű népdalt osztotta meg Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
A miniszterelnök oldalát 850 ezren kedvelik, és bár Orbán korábban kifejezetten büszke volt az internet- és okoseszköz-kerülésére, az utóbbi években láthatóan már ő is fontosnak tartja ezt a kommunikációs csatornát. Nem mindegy tehát, mi az, ami kikerül az oldalára, hívei azt egyfajta iránymutatásnak tartják a posztjait.
Öt évvel ezelőtt például valószínűleg ő emeltebe a köztudatba (de legalábbis erősen segített ebben) az Ismerős Arcok nemzeti rockzenekar Nélküled című számát azzal, hogy a Trianon-évfordulón posztolta az oldalán. Ez a dal azóta nagy karriert futott be, a futballmeccseken felállva, egyfajta Himnuszként éneklik a fociszurkolók. És aki netán kritizálja vagy nem áll fel a dal megszólalásakor, az nem elég hazafi.
2018-ban az Anna and the Barbies-tól a Márti dalát posztolta június 4-én a miniszterelnök, amiben ugye, arról van szó, hogy „Kezdjetek el élni, hogy legyen mit mesélni / Majd az unokáknak, mikor körbeállnak”. Ezzel sokakat meglepett, ugyanis ezt a számot Pásztor Anna eredetileg a quimbys Kiss Tibivel adta elő, aki nem épp a fő kedvence a fideszes kultúrpolitikának. A miniszterelnök azért figyelt arra, nehogy ezt a duós változatot posztolja, hanem egy 2012-es lottósorsoláson felvett, kizárólag Pásztor Anna által énekeltet.
Volt, hogy Orbán nem klipet, hanem versidézetet (például 2017-ben Juhász Gyulától, hogy „Lesz még itt szőlő és lesz lágy kenyér”) osztott meg, tavaly pedig két poszttal emlékezett Trianonra, az egyikben a Rákóczi Szövetség táborában tett látogatásáról számolt be, a másikban pedig egy fröccsözésről.
A NER kultúrpolitikája egyébként próbálkozott korábban az Összetartás-napjára valamiféle „himnuszt” ráerőltetni az országra, emlékezetes volt Bársony Bálint és Gergely Éva Barackfa című szerzeménye, amihez a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) közös éneklést is szervezett, és minden magyart az Összetartozás dalának közös éneklésére buzdítottak.
Hasonlóan meddő kísérlet volt – igaz, nem az Összetartozás napjának, hanem az 56-os emlékév hivatalos dalának szánt – a homályos pénzügyi és művészi koncepcióban született Desmond Child-szerzemény, az Egy szabad országért (amit kritkusai csak „halszagú Magyarországként” emlegettek).
Hogy a Csík-feldolgozás Orbán posztja segítségével eléri-e, hogy egy ország közös Összetartozás-dala legyen azt majd a jövő (és a futballszurkolói tábor) eldönti.