Enyhén szólva aggályosnak találom a díj létrejöttének körülményeit – írta korábban Bartók. A Jerikó épül íróját másnap kivették az Irodalom Éjszakája című programból.
Múlt kedden jelentette be a Demeter Szilárd vezette Petőfi Irodalmi Múzeum, hogy ki az a 45 alkotó, aki elnyerte az intézmény Térey Jánosról elnevezett ösztöndíját. Egyikőjük, Bartók Imre író ezt visszautasította, amit arra hivatkozva tett, hogy
Enyhén szólva aggályosnak találom a díj létrejöttének körülményeit, annak átláthatatlanságát, az azt életre hívó Demeter Szilárd személyét, és nem hiszem, hogy itt és most ebben a formában kellene támogatni azt a kultúrát, amelyet egyébként DSZ példaképe és főnöke az egész trollapparátusával tudatosan és szisztematikusan rombol körülöttünk
– írta a Láttam a ködnek országát és a Jerikó épül szerzője egy Facebook-bejegyzésben.
Az ösztöndíjat végül Bartis Attila kapta meg.
Bartók egy héttel később újabb bejegyzést tett közzé, ebben pedig arról ír, hogy január 22-én, egy nappal az ösztöndíj visszautasítása után, a Külgazdasági és Külügyminisztérium visszavonta a részvételét az Irodalom Éjszakája nevű programon.
Az eseményen Bartók képviselte volna Magyarországot, melyről már korábban megállapodás született.
A posztban Bartók a döntésről szóló értesítést is közzétette, változtatás nélkül. Íme:
Drága Imre!
A Külgazdasági és Külügyminisztérium Külföldi Magyar Intézetek és Évadok Főosztálya január 22-én visszavonta a jelölésed. Mint tudod, három javasolt szerző közül egy általam választott író képviselheti Magyarországot az Irodalom Éjszakáján. Én téged választottalak, megbeszéltük, küldtél anyagokat, aztán egyszer csak jött a levél.
Sem én, sem Orbók Lucie projektvezető nem értünk egyet ezzel a döntéssel, de nem tudunk mit tenni. Az indoklásukban azt írták, megváltozott a koncepciójuk.
Ez van, nem kommentálom.
A Térey-ösztöndíjat Csehy Zoltán sem vette át, ő a második, aki visszautasította. Csehy szerint "miután a győztesek között közmegbecsülésnek örvendő, jelentős alkotók és közismert irodalmi élősködők egyaránt szerepeltek, sőt akadt olyan személy is, akinek „irodalmi” tevékenysége egy pályakezdő színvonalát is alig éri el, s akinek a köteteit fellépésétől kezdve negatív kritikai visszhang kíséri, a bizottság tagjait gyaníthatóan aligha irodalomesztétikai szempontok vezették".
Parti Nagy Lajos a 168 Órának adott korábbi interjújában leszögezte, hogy amíg Demeter Szilárd, az igazgató, "aki Orbán kegyenceként és kénye szerint, minden szakmai előélet nélkül került az ország egyik legfontosabb múzeumának élére", ő be nem teszi a lábát Petőfi Irodalmi Múzeumba.