Az eseményen két héten keresztül 17 programot láthatnak az érdeklődők, 77 közreműködővel
Magyarországon először látható a Kertész Ákosról szóló portréfilm a 17. Spinoza Zsidó Fesztiválon. Az eseményen szeptember 10-23. között, két héten keresztül 17 programot láthatnak az érdeklődők, 77 közreműködővel. Mint mindig, most is a zsidó kultúra szinte valamennyi műfaja terítékre kerül: drámák, zenés játékok, kabarék, filmek, beszélgetések, koncertek.
A Kertész Ákosról szóló portréfilm mellett egy másik premierre is sor kerül: a magyar zsidóság kétezer éves történetéről szóló filmsorozat 12. része, ami a hatvanas-hetvenes éveket öleli fel. Mindkét filmet Dénes Gábor író, rendező, operatőr jegyzi. A Szenes Hannáról készült zenés játékot is - a tavaszi főpróba után – először láthatja a nagyközönség.
Az előadásokban a többi közt Gábor György és Beer Miklós azt fejtegetik mit adott a zsidóság a kereszténységnek és Európának. Balázs Gábor eszmetörténész pedig a mesterséges intelligencia és a zsidó hagyomány viszonyát boncolgatja.
A koncertek között lesz zsidó újévi (SabbathSong) és humoros klezmer koncert (Klein Judit és Dávid Klezmer) is.
A Spinoza színház dráma-sorozata azon neves magyar zsidók életét, munkásságát mutatja be, akik a nagyvilágban nagyot alkottak. A jelenlegi fesztiválon a Herzl (Gyabronka József, Makranczi Zalán, Hajdú László) és A Pulitzer-ügy darabok kerülnek bemutatásra (Fodor Tamás, Makranczi Zalán, Szinetár Dóra). Lesz opera-előadás is, idén a magyar-zsidó származású Frida (Kahlo) életéről szóló zenés játék kerül színpadra.
A színház arra is törekszik, hogy minden fesztiválján legyen legalább egy olyan műsor, ahová a belépés díjtalan. Ez évben Az ifjú Karl Marx c. filmre esett a választás, ami ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
(Címlapkép: Sabbath Song)