A világ elolvad, miközben a világ vezetői haragra és hazugságokra építik a hatalmukat, mondta a fesztivál elnöke.
Ahogy az várható volt, a cannes-i filmfesztivál zsűrijének idei elnöke, Alejandro González Iñárritu nem udvariaskodott, amikor a világ égető kérdései kerültek szóba.
A négyszeres Oscar-díjas mexikói filmrendező szerint a bevándorlás kérdésében uralkodó retorika (például a falak építése) újabb világháborúhoz vezethet. Elsődleges problémának az ostoba tudatlanságot nevezte.
Iñárritu szerint a jelenlegi folyamatok az 1939-es állapotok felé terelik az emberiséget.
Tudjuk, hogy végződik ez a történet, ha ragaszkodunk ehhez a retorikához.
Ezt már a rendező Jim Jarmusch A halottak nem halnak meg (The Dead Don't Die) című filmjének premierje előtt mondta. Az apropó adott volt, hiszen a groteszk, abszurd humorral dolgozó film a zombifilmek társadalomkritikus hagyományát követi.
A klímaváltozás kapcsán Iñárritu azt mondta, hogy bár a világ elolvad, a világ vezetői a tombolásra, haragra és hazugságokra építik a hatalmukat:
Gyakorlatilag fikciót írnak, és ráveszik az embereket, hogy azt higgyék, ezek az igazi dolgok és a tények.
Iñárritu elmondta, ő nem politikus, hanem művész, aki a munkájában mondja el, amit igaznak gondol. Ő rendezte például a Bábel című filmet is, amely arról szól, hogy véletlenszerű események hogyan kapcsolnak össze random embereket a Földön.
A cannes-i filmfesztiváltól nem áll távol, hogy közéleti kérdéseket felkaroljon. A 2018-as fesztivált például a nemi egyenlőtlenségek kérdésének szentelték.
(BBC)
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: