A tanulók túlterhelése nem csak Magyarországon probléma. A román parlament lépett is ez ügyben, az ottani óraszámoknak a magyar diákok igencsak tapsolnának. Igaz, az államfő visszaküldte a törvényt a parlamentnek.
Magyarországon a diákok, szülők tiltakozásainak középpontjában a túlzott tanulói terhelések állnak. A hatályos jogszabályok szerint nálunk egy alsós 25-27, egy felsős 28-30, egy középiskolás 30-35 tanórán ül végig hetente. Kisebbfajta csodavárás előzi meg az új Nemzeti alaptantervet, többek között azért is, mert talán abban némileg lecsökkentik ezeket a terheket. Nincs jó hírünk: a jelenlegi formájában csak néhány órás csökkenést tervez a NAT.
Romániában egy új, a parlament által elfogadott törvénytervezet azt írja elő, hogy az általános iskolában átlagosan 20, gimnáziumban átlagosan 25, míg a líceumban átlagosan 30 órája legyen a gyerekeknek hetente.
Igaz, Klaus Johannis államfő egyelőre visszaküldte a román parlamentnek a tanügyi törvényt módosító tervezet óraszámcsökkentésre vonatkozó cikkelyét. Szerinte a módosítást ugyanis nem előzte meg hatástanulmány, és negatív következménye lehet az oktatásban részt vevők közösségére nézve.