Az Egyesült Államok berlini nagykövete vizsgálatot kért a Spiegeltől, miután a héten napvilágra került, hogy a német hírmagazin egyik újságírója számos hamis információt jelentetett meg a lapban.
A felfedezés nagy aggodalmat váltott ki az Egyesült Államokban, írta a Spiegel újonnan hivatalba lépett főszerkesztőjének, Steffen Klusmannak küldött levelében Richard Grenell, mert az újságíró számos írása foglalkozott amerikai témákkal. „Világos, hogy intézményesített részrehajlás áldozatai lettünk” – fogalmazott a Donald Trump amerikai elnök bizalmasának számító nagykövet.
„Reméljük, hogy külső, független szervezet által végzett nyomozás indul annak pontos meghatározására, hogyan sértette meg a Spiegel az újságírási normákat és mit kell megváltoztatni a magazin belső folyamataiban” – tette hozzá Richard Grenell.
A Spiegel elutasította a nagykövet bírálatát. „Amikor az amerikai elnököt bíráljuk, az nem Amerika-ellenesség, inkább a Fehér Házban ülő ember politikájának bírálata” – írta Dirk Kurbjuweit ügyvezető főszerkesztő.
Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt (SDP) volt vezetője szerint Grennell magatartása elfogadhatatlan, és a nagykövet visszahívását követelte.
Kurbjuweit bocsánatot kért minden, a kifogásolt írások által megsértett és rágalmazott amerikaitól, és megígérte, hogy hasonló a jövőben nem fordul elő.
A Spiegel szerdán hozta nyilvánosságra, hogy 33 éves, többszörösen díjnyertes újságírója, Claas Relotius szisztematikusan meghamisította cikkeit: személyeket, idézeteket és eseményeket talált ki vagy egy adott cikk létező főszereplőinek életútját változtatta meg írásaiban. Relotius 2011 óta mintegy 60 cikket írt a Der Spiegelnek, ezek közül szerinte 14 tartalmaz valótlanságokat. A német hírmagazin bejelentette az ügy átfogó kivizsgálását, hogy fény derüljön a hírhamisítás teljes mértékére.