A Húsvét-sziget kormányzója arra kéri a londoni British Museumot, hogy az intézmény szolgáltassa vissza a közel két és fél méter magas, a helyiek számára spirituális jelentőséggel bíró bazaltszobrot.
A Hoa Hakananai névre keresztelt (jelentése "elveszett" vagy "ellopott barát"), valamikor az időszámításunk után 1100 és 1600 között, bazaltkőből készített szobor ideiglenesen visszakerülhet a Húsvét-szigetre. Az alkotást Richard Powell, a Topaze nevű brit hajó kapitánya vitte el a szigetről még 1868-ban, ekkor került a British Museumba is, Viktória királynő adományozta az intézménynek. A húsvét-szigetiek szerint 150 évvel ezelőtt engedély nélkül vették el az őslakosoktól a közel két és fél méteres, négytonnás, emberi alakot ábrázoló munkát.
Kedden a Chile fennhatósága alá tartozó sziget kormányzója, Tarita Alarcón Rapu által vezetett delegáció tárgyalt a múzeummal Hoa Hakananai visszajuttatása érdekében, és remélik, hogy a britek megértik, miért annyira fontos a szobor a húsvét-szigetieknek. "Mind ide jöttünk, de mi csak a test vagyunk. Az angol embereknél van a lelkünk" – mondta a kormányzó a tárgyalást követő sajtótájékoztatón.
A szobor – szavai szerint – nem kerülne véglegesen a csendes-óceáni szigetre, a helyiek először csak kölcsönkérnék azt: "itt az idő, hogy visszaküldjétek nekünk, rövid időre, hogy a fiaink is láthassák úgy, ahogy most én látom. 150 évig a tiétek volt, most adjatok nekünk pár hónapot, amikor a miénk lehet" – fogalmazott Tarita Alarcón Rapu.
A Húsvét-sziget legendás a partjait őrző kőszobrokról (helyi nyelven ezeket moaiknak nevezik), a British Museum adatai szerint összesen 887 moai van a szigeten. Ezek közül a legtöbbet tufából faragták a helyi törzsfők képére, és mindössze csak 14 darab szobor készült bazaltból, ebből egy jelenleg Londonban van.