Kult hvg.hu 2018. szeptember. 27. 10:47

Harminc éve jött haza Faludy – akkor még mindenki ünnepelte

Szokatlan nemzeti egységben szerették agyon három évtizeddel ezelőtt Faludy Györgyöt, amikor 32 évnyi emigráció után tapogatódzó látogatásra érkezett haza Budapestre.

„Könnyű szívvel elcserélnék száz mai olvasót azért az egyetlenért, aki száz év múlva is olvassa majd a verseim” – hökkentette meg józanságával többször is lelkesült hallgatóságát három évtizeddel ezelőtti diadalútján Faludy György.

A magyar irodalomból 1956-os emigrálása után hatalmi szóval évtizedekre kiiktatott költő 1988 szeptemberében, első hazalátogatásakor példátlan fogadtatásban részesült. Már Ferihegyen is népes tisztelgő sereg éljenezte az érkezőt, a következő nap kora délutánján pedig a szemerkélő, majd zuhogó eső sem tántorította el a sok száz fős tömeget a többórás sorállástól. A pesti Szamuely (ma: Lónyay) utca közepén éppen megnyílt Eötvös könyvesboltban ugyanis nemcsak a legendás – aznap, nem tévedés: 100 ezer példányban megjelent – Villon-fordításkötetét dedikálta az összetéveszthetetlen hajkoronájú mester. Az elöl álló szerencsésebbek a Pokolbéli víg napjaim című – Amerikában, a Püski Kiadó által gondozott magyar nyelvű – memoár maradék példányait is megvásárolhatták.

A recski kényszermunkatáborból 1953-ban szabadult Faludy a forradalom eltiprása után előbb Londonba, majd Torontóba emigrált. Innentől természetesen nem nagyon szerette volna a párt, ha az embereknek tudomása van a költőről és műveiről.

Az áttörést a Magyar Játékfilmszemle hozta, 1988 februárjában. Több izgalmas dokumentumfilmmel együtt akkor mutatták be a Kongresszusi Központban Gyarmathy Lívia és férje, az egykor ugyancsak Recsken raboskodott Böszörményi Géza megrendítő munkáját. 1988. szeptember 22-én, a költő 78. születésnapján a főszereplő ováció közepette vonult be a Puskin moziba, a vetítés után pedig éjszakába nyúlóan fogadta a gratulációkat.

Ezt követően rengeteg előadói esten vett részt. Hosszabb, komolyabb interjút viszont – későbbi, botrányokat is kavaró szakmány megnyilatkozásaival ellentétben – Faludy keveset adott. Ezek egyike a Kapu című folyóiratban jelent meg. Ebben arról beszélt többek között, hogy látja hazáját.

„Újra-ébredőnek, lassan-mozdulónak – felelte tőle szokatlan mértéktartással Faludy, és a jövőben naivul reménykedve tette hozzá: – Mintha az a »titkos« Magyarország ismét elhagyná rejtekét, gondolkodik, mérlegel és keresi jobbik önmagát.”

Faludy György hazatéréséről hosszabban az e heti HVG-ben olvashat.

hvg
Címkék