Kult hvg.hu 2018. augusztus. 11. 16:09

Kerényi Imre útja a kultúrából a politikába

Kerényi Imre politikai pályafutása során fokozatosan sodródott balról jobbra, majd 2010 óta a Fidesz-kormányok miniszterelnöki megbízottja volt. Nevéhez fűződik az Alaptörvény díszkiadása, a Nemzeti Könyvtár sorozata és a Magyar Krónika.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda közleményben tudatta szombaton kora délután, hogy hosszú, türelemmel viselt betegség után, életének 75. évében, családja körében elhunyt Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott, Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, színigazgató, egyetemi tanár, publicista, érdemes és kiváló művész.

Kerényi Imre politikai pályafutását még az MSZMP-ben kezdte, 1990-ben viszont már az MDF képviselő-jelöltje volt. A Wikipedia szerint óvott a szélsőjobboldali veszélytől, így szembe került Csurka Istvánnal. Részt vett az MSZP-SZDSZ támogatásával szerveződő Demokratikus Charta sétáin is.

Később fokozatosan a Fidesz mellé sodródott, a 2002-es elveszített választást követően kiállt a pártért - amire válaszul a Budapesti Színiigazgatók Egyesülete levélben határolódott el tőle és a vele közös munkától. A levél aláírói között volt Bálint András, Jordán Tamás, Marton László is.

Publicistaként a Szerintem című szatirikus politikai magazint vezette, amiben harsány, jegyzetszerű monológokban kommentálta a politikai eseményeket.

A második Orbán-kormány megalakulása, azaz 2010 óta “a tudatos nemzeti közjogi gondolkodás megalapozásával és ehhez kapcsolódva a magyar kulturális értékek megőrzésével és fejlesztésével összefüggő feladatok ellátásáért felelős” miniszterelnöki megbízott, többek között feladata volt az Alaptörvény népszerűsítése. 2011-ben az új alkotmány bőrkötéses díszkiadásának festményei miatt kapott kritikákat, ennek ellenére a kötet hatalmas sikert aratott.

Hozzá fűződik a 2012-ben elindított Nemzeti Könyvtár is, amely a hivatalos weboldalon megfogalmazott célja szerint “a magyar írott kultúra legjavát gyűjti egységes sorozatba”. A sorozatot a “kurzuskönyvtár” vádja érte, miután Jókai Mór, Herman Ottó, Szerb Antal vagy Madách Imre mellé bekerültek olyan nevek is, mint a Tormay Cécile - illetve már 2017-ben Bayer Zsolt is. Kerényi Imre indoklása, miszerint vannak, „akik nem mindenben fogadják el a még mindig uralkodó balliberális irodalmi kánont” a jelenlegi kultúrharcban is nagy teret kap.

Kultúrpolitikai vízióinak része volt a jóhír-alapon működő Magyar Krónika című kormányzati magazin elindítása 2014-ben. Ennek toborzó levelében írta le Kerényi az azóta elhíresült fordulatot:

Kinyílott a pitypang. Megírom.

2013-ban az Alföldi Róbert vezette Nemzeti Színházat és a Színház- és Filmművészeti Egyetemet illető ellentmondásos kritikái miatt a figyelem kereszttüzébe. Arról is beszélt, hogy elvenné a színészképzés jogát a Színház- és Filmművészeti Egyetemtől, akár egy ellenegyetem alapítása árán is.

Idén januárban egy olyan nyári gyerektábor tervéről beszélt, aminek keretében a politikai elit gyerekeit visszavinnék az antik és középkori világba. A Gizella-táborokba meghívásos alapon lehet majd bekerülni. A foglalkozásokon a római és az Árpád-kori hagyományokat egyaránt bemutatnák a gyerekeknek. Az elképzelések szerint az elit gyerekek fejenként 250 ezer forintért táborozhatnak háromhetes turnusokban, teljes ellátással. Időközben a költségvetés csökkent, így a szülők jövőre már 200 ezer forintért beírathatják gyermekeiket a táborokba.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.