Énekel benne Varga Miklós és Palcsó Tamás is.
„A közelgő századik évforduló előtt a történelmi ismeretek felelevenítésén, az emlékezésen túl a Trianon rockopera zenés produkció közös gondolkodásra hívja a jóakaratú, a nemzet megmaradásáért, közösségünk felemelkedéséért tenni akaró honfitársainkat. A folkzenei elemekkel átszőtt szimfonikus hangszerelésű rockopera zeneszerzője Koltay Gergely, a Kormorán zenekar vezetője. A szövegkönyvet emlékezések, dokumentumok, költemények, megzenésített versek segítségével a produkció rendezője, Koltay Gábor állította össze” – olvasható a produkció Facebook-oldalán.
Koltayék a két éve bemutatott Itt élned, halnod kell című darab sikerére hivatkozva vágtak bele az új, nagyszabású produkcióba, Mint írtuk ezt eredetileg a szovjeteket éltető „Felszabadulás ünnepére”állította színpadra 1985. április 4-én Vikidál Gyulával, Deák Bill Gyulával és Varga Miklóssal a főbb szerepekben. Ezt dolgozta át úgy át (ezúttal már nem a Kommunista Ifjúsági Szövetség, hanem Schmidt Mária támogatásával), hogy a rendszerválás is belekerüljön Orbán Viktor, Pozsgay Imre és Antall József egy-egy mondatával.
Koltay nem csak a szovjet csapatok dicsőítését rendezte meg, hanem később a Honfoglalás, a Sacra Corona című filmeket is többek között, amik szerint sikeresek voltak, azt csak a véleményformálók, az újságírók húzták le. Kijelentette, azért támadják ezeket, mert „bizonyos köröknek, határon innen és túl az az érdekük, hogy maradjunk örökre megosztottak”.
A mostani produkció néhány család történetén keresztül mutatja be majd, miként befolyásolta életünket alapvetően mindaz, ami 1920-ban történt, vagyis hogy Magyarország szétszakadt.
A Trianonban színpadra lép mások mellett Varga Miklós, Vadkerti Imre, Kalapács József, Makrai Pál, Sipos Imre, Benkő Péter, Palcsó Tamás, Rudán Joe, Varga Szabolcs és Varga Vivien is. A produkcióban tizenöt énekes, húsz színész, kétszáz táncos, száz statiszta, harminc lovas és negyven artista fog közreműködni.
Komoly díszletrendszer fog épülni a Hét vezér szoborcsoport elé két nagy színpaddal. Két óriási ledfal épül a díszletbe, szemben lesz egy jelentős méretű lelátó, oldalt pedig további kettő, a múzeumok előtt.
A darab négy tételből áll, a szövegkönyvet Koltay Gábor emlékezések, dokumentumok, költemények, megzenésített versek segítségével állította össze.
A rendező szólt arról, hogy az első a 19. század végi millenniumi ünnepségektől Trianonig tart, a második 1920-tól a második világháború végéig, a harmadik a Kádár-korszakot mutatja be, a záró tétel pedig a rendszerváltozás óta eltelt éveket, benne az EU-csatlakozást és 2010-et, amikor az Országgyűlés megszavazta a nemzeti összetartozás napját, a Trianon-emléknapot.
A zeneszerző Koltay Gergely, a több mint négy évtizede működő Kormorán együttes vezetője azt mondta: saját együttese mellett egy szimfonikus zenekar fog élőben játszani az előadásokon. Hozzátette: zenéjével ki akarja fejezni, mit éreznek a magyarok itthon és otthon, Magyarországon és a külhoni közösségekben.