Kult hvg.hu 2018. január. 30. 15:25

"Burkolt fenyegetéseket" kaptak, állítják a BBC női dolgozói, mert szóba hozták a fizetéskülönbségeket

A BBC 150 dolgozója fordult írásos bizonyítékokkal a brit parlament kulturális- és médiabizottságához.

Egy kimutatás szerint tavaly 96 BBC-dolgozó keresett évi 150,000 fontot, vagy annál többet - 64 férfi és 32 nő. Miután ez kiderült - miint korábban arról hírt adtunk - a médiacég legjobban fizetett férfi sztárriporterei fizetéscsökkentést vállaltak.

Az egyre terebélyesedő esélyegyenlőtlenségi botrány egyik csúcspontját az jelentette, amikor Carrie Gracie, a BBC egyik legmegbecsültebb külpolitikai szaktekintélye és Kína-szakértője – aki anyanyelvi szinten beszél kínaiul – néhány hete hatalmas feltűnést keltve bejelentette, hogy a súlyos javadalmazásbeli diszkrimináció elleni tiltakozásul távozik pekingi tudósítói posztjáról.

Az is kiderült, hogy a BBC-nél egy átlagos férfi 9 százalékkal többet keres mint egy átlagos női munkavállaló.

A BBC Women nevet viselő csoport, mely a parlamenthez fordult, most, a fizetéskülönbségeket túl azt is állítja, a nemi diszkrimináció a munkavállalók előmenetelében is tetten érhető, különös tekintettel a gyermeket vállaló nőkre, írja az NME.

A csoport tagjai mindezen túl azt is állítják, hogy "miközben számos BBC-menedzser együttműködő, létezik még mindig egyfajta bunker-mentalitás", és sok esetben burkolt fenyegetésekkel kell szembenéznie annak, aki az egyenlő fizetések ügyében felemeli a szavát.

A parlament elé letett anyagok számos történetet mesélnek el: szó esik többek közt egy televíziós bemondóról, aki ugyanazt a munkát végzi mint férfi kollágája, mégis több ezer fonttal kevesebbet keres, vagy egy vezető kulturális műsor műsorvezetője, aki a felét keresi annak, amennyit ugyanabban a munkakörben vele együtt dolgozó férfi kollégája - utóbbi ráadásul azt is elmondja, amikor szóvá tette ezt a kérdést, azt a választ kapta, hogy "a BBC nem egyenlően fizet", és, hogy "túl agresszívan" lépett fel ebben a kérdésben.

A BBC szóvivője azt állítja, elkötelezettek az egyenlő fizetések iránt, hogy nem kötnek kedvezőtlenebb szerződéseket valakinek a neme vagy a származása alapján, hogy támogatják a nőket karrierjeikben, és dolgoznak azon, hogy csökkentsék/áthidalják a bérszakadékot, végül de nem utolsósorban, hogy transzparenssé tegyék a fizetési rendszert.

Kult Hamvay Péter 2025. január. 15. 12:00

Drágább jegyek, „drasztikus visszaesés”, nézőszámrobbanás – megszereztük az új Kolibri-igazgató pályázatát

A Kolibri gyengeségei közé sorolja annak gyerekszínház voltából adódó sajátosságait Zalán János a színház vezetésére benyújtott nyertes pályázatában, amely a ChatGPT-vel folytatott beszélgetést is tartalmaz. A társulat akarata ellenére kinevezett igazgató saját teljesítmény helyett az állami programok fokozott igénybevételére támaszkodna, és ha ez nem jön be, akkor felnőtt közönségnek szóló szórakoztató színházzá alakítja a nemzetközi hírű gyerekszínházat.