80 éve 1937. december 10-én vette át Stockholmban a Nobel-díjat Szent-Györgyi Albert a C-vitaminnal és a biológiai égés folyamatával kapcsolatos felfedezéseiért. Díjat alapítottak az emlékére.
„Nagyon buta gyerek lehettem. Velem szinte semmi nem történt. Az iskolában állandóan csak magoltam. A könyveket gyűlöltem. Senki nem tanított arra, hogyan éljek. Senki nem mutatta meg, milyen csodálatos dolog tanulni, megérteni a körülöttünk lévő világot, alkotni valamit… A kudarcok elvették a kedvemet a tanulástól. Kimaradtam az iskolából” – idéztük nemrég a Nobel-díjas tudós visszaemlékezéseit iskolás éveire, amelyek sok elismert tudóséhoz, költőéhez, színészéhez hasonlóan cseppet sem mondhatók felhőtlennek.
A Nobel-díj jubileuma alkalmából most egy újabb relikvia került Magyarországra Marcia Szent-Györgyi, a professzor özvegyének (negyedik felsége volt a professzornak, 50 évvel fiatalabb volt Szent-Györgyinél) jóvoltából, aki a Goodwill Pharma Az Egészségért Alapítványnak ajándékozta nemrég azt a szmokingot, amelyet a professzor a Nobel-díj átadásakor viselt.
„Ezt a szmokingot a 30-as években készítették Szegeden. Hűen őriztük évtizedeken át, a Nobel-díj mellett sok más fontos eseményen is ezt viselte Albert, most pedig jó szívvel adom át, mert biztos vagyok benne, hogy ahogy Albert szakmai és szellemi örökségét, úgy ezt a tárgyi relikviát is méltó módon kezelik és helyezik majd el – mondta az özvegy, aki üdvözölte azt is, hogy férjéről orvosi díjat neveznek el Magyarországon.”
Az alapítvány ugyanis létrehozta a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat, amellyel minden évben olyan orvosok munkáját ismerik el, akiket a szakmai zsűri és pácienseik is érdemesnek tartanak az elismerésre. A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj elismerésben évente 9 orvos részesülhet. Közülük hetet a nagyközönség választhat ki területi alapon, az alapító pedig két szakmai díjat ad át.
2018. január közepéig várják a páciensek rövid indoklással vagy személyes történettel kísért ajánlásait, ezt követően március végéig lesz lehetőség szavazni a jelöltekre, április 7-én, az Egészségügyi Világnapon pedig a Magyar Tudományos Akadémián adják át a díjakat.