Nem tudni, hogyan jött ki az öt darabból álló műért az a rekordösszeg, amekkorát idehaza a nyilvános műtárgypiacon még soha nem adtak magyar művész alkotásáért. Aba-Novák művei eddig a mostani összeg töredékéért keltek el.
Mint korábban megírtuk, 1,45 milliárd forintot szán a kormány Aba-Novák Vilmos Lengyel–magyar barátság – Pannósorozat a varsói magyar kiállítás előcsarnokához című művének a magyar állam javára történő megvásárlására. Az öt nagyméretű kép a Magyar Nemzeti Galériába kerül.
Szakértők megjegyzik, hogy ilyen témájú és méretű képek a műtárgypiacon szinte eladhatatlanok – hacsak valaki, jó kormányzati kapcsolataival, nem tudja az állam számára értékesíteni.
A beszerzési folyamat – mint az az állami műtárgyvásárlások esetében gyakorlat – átláthatatlan. Annyit tudni egy közbeszerzési tervezetből, hogy a Nagyházi Galériától vásárolja meg a művet a Miniszterelnökség.
Egy 2014-es határozat egyébként szigorúan szabályozza az állami műtárgybeszerzést: e szerint az állami vagyon felügyeletével megbízott miniszter az illetékes múzeummal intézteti a vásárlást. Az intézménynek három hivatalos értékbecslést kell beszereznie, és csak az ebből számított átlagárat lehet kifizetni a műtárgyért.
Úgy tűnik, most nincs szükség korlátozásra. De mit mondanak a szakértői vélemények? Miért nyitotta meg a kép ilyen könnyen az Orbán-kormány pénztárcáját?
Válaszok a friss HVG hetilapban!