Az Open Society Foundations friss fotósorozatában a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák okozta károk túlélőiről készített letisztult képek láthatók.
A 72 éve történt katasztrófa végleg lezárta a második világháborút. Az 1945-ös műveletet amerikai erők hajtották végre, és mindmáig ez az egyetlen példa nukleáris fegyverek katonai célú, háborús használatára. A két városban összesen több százezren (129 000–226 000) vesztették életüket azonnal, vagy az év végéig.
Az Open Society Foundations (OSF) legújabb projektjét ez a támadás inspirálta. A túlélőkről (hibakusha) Haruka Sakaguchi, amerikai-japán fotóművész készített letisztult, jól megvilágított, fekete hátterű portrékat. Ezek mellett a képeken szereplőket megkérték, írjanak egy levelet a jövő generációjának. Ahogy az OSF írja: „2017-re a túlélők átlagéletkora 80,86 év, így lassan már nem lesz olyan, aki első kézből el tudná mesélni, mi volt akkor.”
Ő itt Mr. Jongkeun Lee (89), 2,2 km-re volt a hirosimai robbanás epicentrumától. Levelében ezt írja: „Az atombomba nem hasonlít más fegyverekhez. Nemcsak hővel, és halálos robbanással jár, de tartós sugárzással is, mely megöl mindenkit. Ez az embertelen fegyver szennyezi a talajt, elpusztítja a környezetet. Muszáj az emberiségnek küzdenie minden féle atomfegyver ellen. A nukleáris fegyverek a gonosz megtestesülései. Nem szabad, hogy több olyan atombomba-áldozat legyen, mint én. Ne legyenek nukleáris fegyverek. Azok eltörlése eredményezi a békét.”
Ms. Maki Hori (45) második generációs atombomba-túlélő. Úgy határozott, segít megőrizni az örökséget, hisz saját munkahelyén tapasztalta, ahogy a hibakushak sorra elhunynak, vagy már nem emlékeznek a történtekre. „A nukleáris fegyverek válogatás nélkül pusztítják el az embereket, nemzetre és rasszra való tekintet nélkül. A jó embereknek sem kegyelmez. A nukleáris fegyverek mindenkit a rombolás birodalmába taszítanak. Egy olyan ország nem biztonságos, amely más országok támadását atomfegyverekkel birtoklásával megfékezni. Az ilyen arzenál már önmagában fenyegetést jelent. Az emberiség túlélése függ a nukleáris fegyverek eltörlésétől.” – írja levelében.
A fotósorozat többi képét az OSF hivatalos Instagram-oldalán tekintheti meg ide kattintva.