Kult hvg.hu 2017. július. 24. 13:30

Nem elég a nem – viták az iskolaigazgató-kinevezések körül

Az utóbbi időben országszerte számos olyan eset volt, amikor nem a tantestület és a közösség által támogatott jelölt nyerte el az intézményvezetői posztot. Ami az elutasított jelölteket illeti, indoklásra várnak a szakmai szervezetek.

Az elmúlt időszak vitatott igazgatói kinevezései kapcsán beszélt Horváth Péter, az NPK elnöke a Magyar Nemzetnek. Elmondta, "jó lenne, ha az iskolaigazgatói pályázaton elutasított jelöltek nem egy egyszerű „nemet” kapnának, hanem egy rövid indoklást is".

Az esetekről a hvg.hu korábban már hírt adott, itt és itt olvashatnak ezekről. 

A kétes esetek száma alacsony (800 kinevezésből még a 10-et sem éri el), viszont ezeknél bosszantó, hogy nem tudni, mi alapján utasítják el a jelölteket. Így a szervezet magyarázatot követel az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) döntéseire. Horváth elmondta, "a magyarázat segítene megérteni a problémát azon sikertelenül pályázó intézményvezető-jelöltek számára, akik a jövőben is megméretnék magukat".

Az NPK egyébként már 2015-ben jelezte az akkori köznevelésért felelős államtitkárnak, Czunyiné Bertalan Juditnak, hogy szükséges lenne a módosítás, ám lépések azóta sem történtek. Pedig az Emmitől kapott rövid indoklással, így Horváth, "megelőzhető lenne a rosszízű pletyka", hogy politikailag motivált döntések születtek.

Az intézményvezetői kinevezések feltételeit Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke is megváltoztatná. Szerinte az iskolai tantestület, a szakmai munkaközösségek, a szülők és a diákönkormányzatok véleménye ebben a témában megkerülhetetlen – így a kinevezések feltételeit is ennek jegyében kellene módosítani. Igaz, kikérik a véleményüket, de semmi sem kötelezi őket, hogy azt figyelembe vegyék, "magasról tesznek rájuk".

Mendrey szerint a kormány komisszárrendszert igyekszik kiépíteni, melyhez az iskolaigazgatók is kellenek, hiszen az iskolán keresztül szélesebb réteget tudnak elérni és befolyásolni. Aggályosnak tartja továbbá, hogy az Emmi akkor sem köteles megindokolni a döntését, ha azt az érintett külön kéri. Ezzel ellentétben az iskolában működő szakszervezet kérésére kötelesek indoklással szolgálni.

Az NPK-hoz és a PDSZ-hez hasonlóan a Tanítanék Mozgalom is elfogadhatatlannak tartja az indoklásnélküliséget. A mozgalom egyik vezetője, Törley Katalin azt nyilatkozta: a Tanítanék hamarosan Facebook-oldalt indít, hogy a felületen keresztül információt gyűjtsön a vitatott esetekről, és hogy kifejezze szolidaritását az érintettekkel.

A Tanítanékból korábban kilépett Pukli István szerint mindegyik kinevezés politikai indíttatású döntés, nincsenek tiszta ügyek, az intézményvezetői választás rendszere teljesen hibás. Elmondta, a döntésben részt vevő szervezetek egyike sem teljesen megbízható, érzelmi, politikai alapon döntenek, szakmai álláspontjuk megkérdőjelezhető.

Azt szorgalmazta: aki intézményvezetői pozícióra szeretne jelentkezni, annak legalább hatéves szakmai múlttal és a vezetéshez szükséges diplomával kellene rendelkeznie. Ezenfelül szükséges lenne az is, hogy egy éven át vezetői asszisztensi feladatot lásson el abban a tankerületben, ahol a későbbieken betöltené az igazgatói megbízást. Az egy év lejártával pedig várólistára kerülne, majd erről a listáról kerülnének ki az igazgatók, ha üresedés van.