Kult Bodnár Zsolt 2017. június. 18. 20:00

A velünk élő kilencvenes évek – Bruce Willis 10 legjobb alakítása

Manapság inkább olcsó, de jól fizető akciófilmekre hajt, de dolgozott ő Tarantinóval, Shyamalannal, Terry Gilliammel és Wes Andersonnal is. Bruce Willis egy ideje először látható a magyar mozikban, a Volt egyszer egy Venice premierjére rangsorba állítottuk pályafutása tíz legjobb alakítását.

Bruce Willis neve hallatán valószínűleg még mindig többen kapják fel ugyan a fejüket, mint egy jelenleg csúcson lévő, de a film- és sorozatzajban kitűnni képtelen tehetség nevére, de 62 évesen már nehéz lenne igazi filmsztárnak nevezni a kopasz nehézfiút. Az utóbbi tíz évben jóformán csak súlyos milliókkal kitömött franchise-aival (Die Hard 5, G.I. Joe: Megtorlás, The Expendables 2) vagy erős filmjeinek gyenge folytatásaival (Red 2, Sin City: Ölni tudnál érte) jutott el a magyar mozikba, de most végre újra egy eredeti szerepben láthatjuk a nagyvásznon.

A Volt egyszer egy Venice a Keanu Reeves-féle John Wick óta nagyon népszerű, kemény főhős/cuki háziállat receptre építő akcióvígjáték műfajában merül el, amelyben a Willis által játszott Los Angeles-i magánnyomozó egy helyi bandától próbálja visszaszerezni az ellopott kutyáját, de ehhez előtte el kell végeznie egy kis melót a drogbáró Spyder (Jason Momoa) számára. A filmben feltűnik még John Goodman, Famke Janssen, Adam Goldberg és Thomas Middleditch is.

Bruce Willis a G.I. Joe: Megtorlás c. filmben
UIP-Duna Film

A nyolcvanas évek tévésztárjából a kilencvenes évek akciógurujává váló, majd ma már szinte csak nosztalgiából elővett színész karrierje egyedülálló: amellett, hogy esze ágában sincs leállni a minimál büdzsés, de azért jól fizető, gyorsan összehozható, eldobható akciófilmekkel, a nagyobb projekteket sem veti el teljesen. Idén láthatjuk még az 1974-es, Charles Bronsonnal készült Bosszúvágy remake-jének főszerepében, 2019-re pedig elkészül M. Night Shyamalan Glass című filmje, ami A sebezhetetlen és a Széttörve című filmjeinek közös folytatása lesz.

Nem is akarunk igazságtalanok lenni, hiszen még az alábbi, a legjobb alakításait rangsoroló listán is négy 2000 utáni filmje szerepel, ráadásul kettő ebből az évtizedből, szóval lássuk, mely szerepeiben mutatta meg igazán Bruce Willis, hogy mozisztárnak született.

10. Az utolsó cserkész (The Last Boy Scout, 1991)

A tavalyi Rendes fickókkal bombaformában visszatért Shane Black egyik korábbi próbálkozását, a Tony Scott által rendezett Az utolsó cserkészt nem véletlenül lehet annyiszor elkapni a tévében: kezdeti kritikai bukásból az évek során végtelenül idézhető közönségkedvenc lett. A kiégett, cinikus Joe Hallenbeck nyomozó szerepében egyszerre feszíthetett komoly akciójelenetekben és szórakozhatott plüssbábba bújtatott fegyverekkel, és láthatóan élvezte.

9. Az ötödik elem (The Fifth Element, 1997)

Luc Besson idén már húszéves filmje tipikusan az a film, amely ma már nem készülhetne el – mondanám, ha nem épp most készült volna el a francia legújabb filmje, amely 197 millió eurós költségvetésével épphogy átvette a legdrágább francia filmek közt a vezetést a 78 milliós Asterix-filmtől. A Valerian-képregények (amelyekből most filmet csinált) ráadásul óriási hatással voltak Az ötödik elem rikítóan színes sci-fijére, a taxisofőr Korben Dallas pedig mintha Bruce Willis korábbi szerepeinek egybegyúrt alakja lenne – és ha valamit, ezt bármikor szórakoztatóan játssza Willis.

GIF

8. Looper – A jövő gyilkosa (2012)

A film, amivel Rian Johnson megnyerte magának a Star Wars 8 rendezését. A komplex sci-fiben Bruce Willis és a Bruce Willisre maszkírozott Joseph Gordon-Levitt egy karaktert játszanak, két külön idővonalban. A későbbi szálban, 2074-ben olyan nehéz a maffiának megszabadulnia egy holttesttől, hogy inkább időutazó bérgyilkosokkal intéztetik el a célpontokat, visszaküldve őket a múltba. Vagy valami ilyesmi. Nem kifejezetten Willis alakítása viszi a hátán a filmet, de ez inkább a filmet dicséri – messze a színész legjobb komoly filmje az utóbbi 10-12 évben.

Looper
Pro Video

7. Holdfény királyság (Moonrise Kingdom, 2012)

Willis szerepe Wes Anderson cserkészkomédiájában akár ironikus utalás is lehetne a lista 10. helyezettjére, de az ennél kifinomultabb rendezőt ismerve egészen másról lehetett szó. Mindenesetre amilyen közel áll hozzá a cinikus rendőr karaktere, annyira távol áll bármelyik korábbi szerepétől a Holdfény királyság megtört, problémákkal küszködő Sharp századosa, de ez pont az a frissesség volt a karrierjében, amit már régóta hiányoltunk tőle.

Bill Murray, Frances McDormand, Edward Norton és Bruce Willis a Holdfény királyság c. filmben
Big Bang Media

6. Sin City – A bűn városa (2005)

A kétezres évek egyik legjobb castingját egy presztízsfilmnek nem igazán, kultkedvencnek annál inkább nevezhető produkció, a Sin City hozta össze. Az olyan színészek, mint Mickey Rourke, Benicio del Toro, Clive Owen vagy épp Rosario Dawson úgy illettek Frank Miller képregényének mocskos kontrasztú világába, hogy nélkülük épp olyan nehéz elképzelni Robert Rodriguez filmváltozatát, mint a tökéletes noir antihős John Hartigan szerepében feltűnő Bruce Willis nélkül.

GIF

5. Hatodik érzék (The Sixth Sense, 1999)

A történetbeli csavarok koronázott, majd attól hamar megfosztott királya, M. Night Shyamalan talán legismertebb filmjére sosem fog lejárni a spoiler-határidő, még ha gyakorlatilag lehetetlen is elkerülni. Legyen elég annyi, hogy mire kiderül, aminek ki kell derülnie, addigra Bruce Willis annyira hitelesen adja az ellenkezőjét, hogy miatta is működik ilyen zseniálisan a csavar.

Intercom

4. Drágán add az életed! (Die Hard, 1988)

Ha Bruce Willisre gondolunk, akkor azért még mindig elsősorban vérrel áztatott fehér trikóban képzeljük el, akár még hajjal is. John McClane és a „yippie ki-jay, motherfucker” maga az amerikai akciófilm, a felhőkarcolók előtt fegyvert szorongató, komoly tekintetű Willis pedig maga a filmes poszter. Az ekkor még gyakorlatilag csak A simlis és a szende című sorozatból ismert színész ráadásul csak azután kapta meg a szerepet, miután Arnold Schwarzenegger visszautasította. Ő ebben az évben jött ki az Ikrekkel.

3. 12 majom (Twelve Monkeys, 1995)

Looper ide vagy oda, a legjobb időutazós Willis-film a poszt-Monty Python korszakának csúcsán lévő Terry Gilliam által rendezett 12 majom, amely tulajdonképpen az 1962-es A kilátóterasz című rövidfilmes remekmű újramesélése, fekete-fehér fotók helyett ezúttal Bruce Willis és Brad Pitt egy-egy csúcsalakításával. Pitt mániákus karaktere vonzza a figyelmet (a színész első Oscar-jelölését is ez a film hozta), de Willis visszafogott játéka az időtől és tértől független Ember szerepében az, amivel igazán megéri eltölteni két órát.

2. A sebezhetetlen (Unbreakable, 2000)

Felesleges arról vitázni, melyik Bruce Willis-Samuel L. Jackson párosítás volt jobb, a Die Hard 3 vagy A sebezhetetlen, egy biztos: David Dunn elsőre sokkal izgalmasabb volt, mint John McClane harmadjára. Shyamalan már a Hatodik érzék forgatása közben felkérte Willist a szerepre, és egy éven belül össze is hozták a szuperhős-mitológiát hétköznapi környezetben újragondoló filmet. A különleges képességeit idővel felfedező biztonsági őr karakterében ismét Bruce-t, az egyszerű embert villantotta meg – Quentin Tarantino szerint élete legjobb alakításában.

Samuel L. Jackson és Bruce Willis A sebezhetetlen c. filmben
Intercom

1. Ponyvaregény (Pulp Fiction, 1994)

Márpedig Tarantinónak tudnia kell, miről beszél. A legenda szerint Harvey Keitel nem sokkal a Kutyaszorítóban premierje után, egy malibui grillpartin mutatta be Bruce Willist a rendezőnek, aki első látásra eldobta az ötletét, hogy Matt Dillont kérje fel Butch szerepére – állítása szerint ő volt az egyetlen sztár, aki hasonlított egy ötvenes évekbeli színészre.

Tarantino nem hazudtolta meg magát: ahogy a musicalsztár szépfiúnak, John Travoltának kőkemény bérgyilkost kellett játszania, úgy a macsó akciósztár Willis a gyengéd hősszerelmes bokszoló karakterét kapta. Persze még így is ő jött ki a legférfiasabban a sztoriból: megvan az aranyóra, megvan Fabienne, és Zed’s dead, baby. Zed’s dead.

Ellopták Bruce Willis kutyáját, de ő mindent megtesz, hogy visszakapja

Az utóbbi években leginkább olyan akciófilmekben szerepelt a 62 éves Bruce Willis, amelyek moziba sem kerültek - legújabb filmje viszont egy őrült szórakozásnak ígérkezik. Itt a Volt egyszer egy Venice előzetese.

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.