Kult hvg.hu 2017. április. 24. 17:05

Meglátogatta a CEU-t Orhan Pamuk

Aznap arról is beszélt, hogy meg kell védeni egyebek mellett az emberi jogokat és a tanulás szabadságát.

A Nobel-díjas török író pénteken informális látogatáson járt a kormányzat által támadott egyetem Nádor utcai campusán, ahol találkozott Michael Ignatieff rektorral és hallgatókkal – erről hétfőn adott ki közleményt az egyetem. A szöveg idézte Ignatieffet is, aki arról beszélt: büszkék arra, hogy ilyen nagy jelentőségű író látogatott el a könyvtárukba.

Pamuk a Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégeként pódiumbeszélgetésen is részt vett pénteken, ahol a politika is szóba került. Amikor a 2006-ban elnyert irodalmi Nobel-díjról kérdezték – az RTL Klub beszámolója szerint – úgy fogalmazott: tartott attól, hogyan fogadják majd ezt hazájában.

"A politikai helyzet Törökországban éles, nincs díj, ami megvédene. És nem csak ott. Az önök országa is épp populista-nacionalista korszakát éli. Nagyon remélem, hogy nem okoz ez majd kárt bennünk. Azt is remélem, hogy nem tart majd nagyon sokáig."

CEU

A díszvendégnek hagyományosan átadott Budapest-nagydíj átvétele után Pamuk újra párhuzamot vont Törökország és Magyarország között.

"Kultúráink kissé zaklatottak és traumatizáltak a populista nacionalizmus miatt. Hiszem, hogy ezek az idők elmúlnak, és magunkévá tesszük a nagy európai ideákat, mint a szabad véleménynyilvánítás, az emberi jogokat és a tanulás szabadsága. Jogok, melyekért megharcoltunk és amelyeket kivívtuk, és amelyeket továbbra is meg kell védenünk."

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.