Az MMA önjelölt módon ízlést, szemléletet, tartalmat akar meghatározni. Ami akkor is ellentmondana a kultúrafejlődésnek, ha a szervezetük tematikája nem volna torz és ijesztő a számomra – jelentette ki Enyedi Ildikó a HVG-nek.
A rendezőt az új, Testről és lélekről című filmje apropóján kérdezte a lap. A Berlinalén debütáló alkotása és Enyedi Ildikó egyéb filmtervei mellett arról is szó esik az interjúban, miért vetette ki a Magyar Művészeti Akadémia legjobb magyar filmeket felsoroló listájából Az én XX. századomat.
Enyedi úgy véli, a kultúrát békén kell hagyni, hogy saját maga épüljön. „Én azért fizetek adót, hogy legyen például rendőrség, közvilágítás – tök jó lenne, ha működnének a kórházak is –, és kis részben azért, hogy legyen magyar kultúra. Irodalom, zene, film, képzőművészet: mindaz, amit egy tízmilliós ország piaci alapon képtelen kitermelni.”
Ezek a művészi produktumok – folytatja a rendező - nemcsak a jelenhez szólnak, hanem a jövőből visszanézve ezek fogják meghatározni, hogy kik is voltunk.
„Az MMA mindannyiunk erre szánt adóját politikai alapon, ízlésdiktatúrát alkalmazva kezeli, miközben ott van az MTA kebelén belül a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia. Rendőrségből sem csinálunk kettőt.”
A teljes interjút az e heti HVG-ben olvashatjuk.