Berki Krisztián herevasalása bizonyította, hogy Magyarországon nagyobb érdeklődés övezi a szépészeti kezeléseket, mint az Alkotmánybíróság határozatait. Sarka Kata Élet-Forma című – a FEM3-on futó – magazinja azonban annyira fájdalmas, hogy csak az ismert mondás mentheti: a szépségért meg kell szenvedni.
„Számomra új dolog volt ez a kavitációs zsírbontás, mondj már róla valamit, Szabina” – csakhogy az Élet-Forma közepébe vágjunk. Míg Vajna Timi a zsírban tocsogó magyar fánkkultúrában szeretett volna paradigmaváltást, Sarka Kata a legújabb zsírolvasztó technikával igyekszik megismertetni azokat, akik leragadtak Gábor Gábor Stúdiójában.
Becsülendő a közszolgálati lelkesedésük, de nem hiszem, hogy bármikor is az óvodaalapító Brunszvik Terézével együtt emlegetik majd nevüket. Igaz, azt se gondolom, hogy ez érdekli őket.
Az Élet-Forma háziasszonya és vendégei annyira elégedettek, hogy simán egy román diktátor Svájcban nevelkedett családtagjainak tűnhetnének. Pedig hiába kínálták úgy a gyömbéres egészségitalt, mintha az a megzuhant Cliff Barnes-t is fel tudná tölteni vitalitással, állítom, hogy egy Teleshop–kapucsínóhabosító jobban megváltoztatja az életünk, mint Sarka Kata szamártejben fürdőző életviteli tanácsadó-műsora.
Színvonalában Rogán Cecília feledhetetlen főzőműsorára emlékeztetne, csak hát Rogánné mégiscsak megfogta a fakanalat és nekiállt hagymát dinsztelni, csirkepaprikást kevergetni. Ezzel szemben Sarka Kata semmi érdemit nem tesz bele, az ő főzőműsora úgy nézne ki – ha az Élet-Formából indulunk ki –, hogy beül egy másik barátnője luxuséttermébe, közösen méltatják a fura és futurisztikus tányéron kihozott, diónyi nagyságú szarvasgombás vajrépagratint, miközben a fehérkenyér-fogyasztás veszélyeire figyelmeztetnek. „Egyenek kalácsot!” – ahogy azt már Marie Antoinette is megmondta.
Szóval Sarka Kata nem azoknak a magyar családanyáknak szánta életmódtanácsait, akiknek az is nehézséget okoz, hogy havi egy kozmetikára befizessék magukat.
Megmutassuk, hogy joghurtból, bazsalikomból és kovászos uborka levéből ön is kotyvaszthat szipiszuper ránctalanító krémet? Ilyet nem hallunk, mert az Élet-Forma olyan távol van a sorozatnézés közben tyúkszemet áztató magyar valóságtól, mint Bázakerettyétől a Dallas olajbáróinak világa. Érdemben csak azoknak ajánlható, akiknek van elég pénzük és idejük elgondolkozni, kifehérítsék-e az ánuszrózsájukat karácsonyra.
Ennek ellenére se mondom, hogy az Élet-Forma nézhetetlen, mert a formás lábak, a feszes popsik, az imponáló keblek és a szép arcok látványa keményvalutát ér benne, de senkinek nem ajánlom, hogy hallgassa is. Hiányzik belőle az érzékenység, az önirónia és leginkább egy másik műsorvezető.
Nem elég, hogy Sarka Kata fagyöngyként csüng a súgógépen, de úgy beszél, mintha az adás előtt lidocaininjekciót kapott volna a nyelvébe. És ha ezen túllendültünk, akkor olyan közérdekű kérdéseket kapunk az arcunkba, mint a váratlanul bedobott „És hogy van Beni?”.
Mi? Ki az a Beni? Mint hamarosan megtudjuk, ő a kézilabdázó Tápai Szabina és a kajakos Kucsera Gábor kisfia, aki már háromévesen mindenkit ledumál a családban. Nem meglepő.
Felidézek egy flottságával tüntető beszélgetésrészletet Sarka Kata és Tápai Szabina eszmecseréjéből:
„Nemrégen fejezted be az aktív versenysportot, azóta milyen sportok állnak hozzád közel?”
„Egy évvel ezelőtt megnyitottam a stúdiómat, ahol a húgom a személyi tréner, így hát azért jó kezekben vagyok. (…) Ez egy ilyen edzőstúdió, ahol infratréner van, speed fitness, TRX, és én ezeket az edzésmódszereket használom.”
A lehetőségek skálája szédítő, mi több, nyomasztó. Tápai Szabina élménybeszámoló címén saját stúdiója széles tömegeket érintő szolgáltatásait reklámozta (megnéztem: 1 edzés 5500 Ft, 5 alkalmas bérlet 27 500 Ft, 10+10-es kombinált 90 ezer Ft – utóbbiból kijön 45 testmester).
Ahogy a következő vendég, az „őrületes tempót diktáló” Rubint Réka is az utódul kijelölt unokahúgát, Rubint Rellát futtatta. Persze még körítésként hozzátette a DSK-mantrát, hogy mennyire fontos a mozgás, mert nála ez belső kényszer, csak akkor hagyja abba, ha már nem bírja, összeesik, lebetegszik és így tovább.
Nos, nem a kölni sportfőiskolán szereztem a diplomám, de azt én is tudom, hogy az aerobikot feltaláló Jane Fondát majdnem elvitte a szívroham. Jelzem, hogy már a költészetbe se kell feltétlenül belehalni, nemhogy a WestEnd City Centerben ugrálásba.
De nincs megállás: „Rohanó világunkba sokszor nincs időnk magunkra, pedig ez lenne az egyik legfontosabb, hogy kiegyensúlyozott életet tudjunk élni. A harmónia megtalálása a tudatos életmód egyik alappillére” – folytatja nagy meggyőződéssel Sarka Kata, bár nem valószínű, hogy ennyivel meg tudta volna menteni József Attilát.
Bezzeg a szakember! Bemutattak ugyanis egy „Énidő coach”-ot, aki arra tanítana meg, hogyan töltsük el hasznosan az időnk. Ezzel nem lenne baj, csak ő nem a Shakespeare meséket adta a nézők kezébe, hanem arról beszélt, miképp igyunk meg nyugodtan egy csésze kapucsínót a Feng Shui–nappalinkban.
„Az énidő a minőségi, magunkra fordított idő. (…) Nagyon érdekes az, hogy mi a minőségi idő, mert soha nem a mennyiség fontos szerintem, hanem a minőség” – elmélkedett. Ebből még kinőhet Az eltűnt idő nyomában spin-off kötete.
Csak habosítani kell. Mostanáig az volt az álommelóm, hogy egy bulvárlap főmunkatársaként naponta egyszer szellemességeket írjak meztelen címlaplányok képei alá havi nyolcszázezerért, de az „időeltöltési coach” mint szakma új perspektívát nyitott. És már azt is tudom, hogyan kell korszerűen megneveznünk a Gesta Romanorum onanizáló remetéit.
Ám Sarka Kata műsora a műveltség fogalmát is újradefiniálja:
„Rubint Rellát milyen rokoni kapcsolat köti Rubint Rékához?” – kérdezték az adást záró nyereményjátékban.
Legközelebb azt is föltehetnék kérdésnek, hogy ki szerint tévéműsor az Élet-Forma.