Kult MTI / hvg.hu 2016. augusztus. 12. 16:50

Ha egy ilyen kőben tényleg elbotlana, gondolkodjon el egy kicsit – fotó

Összesen hat városban helyeztek illetve helyeznek el a holokauszt áldozataira emlékeztető úgynevezett botlatóköveket a napokban.

Augusztus 9-én Miskolcon huszonöt követ helyeztek el, majd Nyíregyházán huszonnégyet, Debrecenben huszonnyolcaz, Abonyban kettőt. Pénteken és szombaton Budapesten tizenegy, Győrben pedig öt kő kerül végleges helyére – mondta pénteken Takáts Annamária, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) ügyvezetője.

A botlatókövek macskakő nagyságú réz emléktáblák, amelyek a holokauszt során meggyilkolt áldozatokra emlékeztetnek utolsó szabadon választott lakhelyük bejárata előtt, a járdába süllyesztve.

MTI / Szigetváry Zsolt

A Stolpersteine (botlatókövek) Európai Művészeti Projekt megálmodója Gunter Demnig német képzőművész, aki két évtizede minden helyszínen saját kezűleg helyez el évente több száz követ.

Európa 22 országában több mint 1600 településen körülbelül 60 ezer botlatókő és botlatóküszöb állít emléket a nemzetiszocializmus áldozatainak. Magyarországon nagyjából négyezer botlatókő van, az első Budapesten, a Ráday utca 5. szám előtt kapott helyet, ahol Rónai Béla állás nélküli tisztviselő lakott. Ő 1945. január 19-én Sopronbánfalván munkaszolgálatosként hunyt el.

Facebook / Magyar Zsidó Kulturális Egyesület

Gunter Demnig a pénteki budapesti sajtótájékoztatón elmondta, hogy a nemzetiszocializmus áldozatainak nincs sírkövük, nincs hol megemlékezni róluk, ezért is szeretett volna kézzelfogható emléket állítani nekik.

A Stolpersteine a német nyelvben botlatókövet jelent, de a kifejezés nem csupán a fizikai értelemben vett megbotlásra utal, hanem arra is, hogy elakadunk egy gondolatnál, nem tudunk átlépni rajta. A művész szerint a botlatókövek biztosítják, hogy a nevek ne merüljenek feledésbe, a kezdeményezés pedig a fiataloknak is kézzelfoghatóvá teszi a történelmet egy-egy sorson keresztül.

Facebook / Magyar Zsidó Kulturális Egyesület

Kirschner Péter, a Mazsike elnöke elmondta: az egyesület segítségével kétszáz követ helyeztek el az elmúlt két évben Magyarországon. Szeretnének olyan helyekre is botlatóköveket helyezni, akár apró falvakban is, ahol egy-két zsidó család élt, és az is lehet, hogy már senki nem is emlékszik rájuk.

A magyarországi botlatókövek interaktív térképe itt található.