Kult hvg.hu 2016. április. 18. 13:04

Még egy magyar film ott lesz Cannes-ban

A nyalintás nesze után egy újabb animációs rövidfilm képviseli Magyarországot a májusi Cannes-i Filmfesztiválon.

Tóth Luca Superbia című alkotása egy szerzői rövidfilm, ami a nemek közti előítéleteket és konfliktusokat térképezi fel a modern társadalomban elfogadott, tradíciókra és biológiai alapra helyezett szerepek kifordításával. A 15 perces alkotás egy képzelt társadalomban bekövetkező változást taglalja több karakter aspektusából is, kísérleti történetvezetéssel és pajkos életképekkel.

A szerző a budapesti MOME-n szerzett BA-diplomát, majd Angliában járt mesterképzésre. 2013-ban készítette el a londoni Royal College of Art animáció szakán A kíváncsiság kora című diplomafilmjét, mely a nagy presztízsű animációs filmfesztiválon Annecy-ban elnyerte a zsűri különdíját, a magyar mozinézők pedig a Szabadesés kísérőfilmjeként találkozhattak vele.

Tóth Luca
Magyar Nemzeti Filmalap

A filmet a Kritikusok Hete nevű szekcióban mutatják be, ami a cannes-i filmfesztivál legidősebb párhuzamos programja. Ezt 1962-ben hívták életre, céljaként az új tehetségek felfedezését határozták meg, az első- és második filmes rendezőkre koncentrálva. A program felfedezettjei között olyan nevek szerepelnek, mint Bernardo Bertolucci, Guillermo del Toro vagy Gaspar Noé.

A Kritikusok Hetét május 12-20. között 55. alkalommal rendezik meg. Tóth Luca filmje a rövidfilmek versenyébe kapott meghívást, a díjakról nemzetközi szakmai zsűri dönt Valérie Donzelli színésznő-rendező elnökletével.

Korábban bejelentették, hogy a MOME-n készült A nyalintás nesze című animációs rövidfilm a Cinéfondation nevű programba kapott meghívást, Andrasev Nadja filmje volt az első és eddig egyetlen magyar alkotás, amit a 2016-os cannes-i filmfesztivál programjaiba beválogattak.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.