Idén is biztosra megy Hollywood, és a klasszikusok folytatásával, újraforgatásával játszik rá a nosztalgiára, valamint sikerkönyvek és népszerű videojátékok adaptációival támad. Minden korábbinál több szuperhősfilmet kapunk, de a Harry Potter- és a Star Wars-univerzumban játszódó, különálló filmek is moziba kerülnek. Új rendezéssel jelentkezik többek közt Martin Scorsese, Tim Burton, Clint Eastwood és a Coen-testvérpár, de az animációs stúdiók sem lustálkodtak: érkezik a Némó nyomában, a Kung Fu Panda és a Jégkorszak folytatása is.
Beindul a nosztalgiagyár
Az elmúlt években belengetett szentségtörő remake-ek közül többet is megkapunk 2016-ban: érkezik a Szellemirtók női változata, valaki úgy gondolta, hogy a Jumanji működhet Robin Williams nélkül, de még a Ben Hurt is újraforgatták. Ellenben jól hangzik A hét mesterlövész modern verziója, amelyben Chris Pratt, Denzel Washington és Ethan Hawke próbálja meg elérni azt a hatást, ami 1960-ban sikerült a McQueen/Bronson-féle brancsnak.
Az állatok közt nevelkedett emberek témája is kiaknázatlannak tűnik a producerek szemével nézve: újabb változatok érkeznek A dzsungel könyve és a Tarzan történetéből is. Több halottnak tűnő folytatásötlet is megvalósul idén, húsz évvel az első film után jön A függetlenség napja második része – igaz, Will Smith nélkül –, érkezik a már szülőként visszatérő Bridget Jones történetének legújabb felvonása és hat év kihagyás után mozikba kerül a Johnny Depp-féle Alice Tükörországban, amit viszont már nem Tim Burton rendezett.
Azok a nézők sem szűkölködnek majd folytatásokban, akik a legnagyobb mozisztárok akciójára éhesek. A Bourne-sorozat ötödik részében visszatér a címszerepbe Matt Damon, A Mission: Impossible-szériát jegelő Tom Cruise most Jack Reacher bőrébe bújik vissza, Tom Hanks pedig – a forgatási helyszínt tekintve – Budapest utcáin kergeti tovább az összeesküvés-elméleteket az Inferno című Dan Brown-adaptációban. De jön a Szemfényvesztők második része is, és valamiért a Tini nindzsa teknőcök is kiérdemeltek egy folytatást a kiábrándítóan pocsék első film után.
Tovább dübörög az univerzumépítés
A nagy Marvel–DC-filmháború első teljes értékű éve lesz 2016, amikor is az utóbbi képregény-kiadó mozis univerzuma is felveszi az évi kétfilmes ritmust. A Marvel idén először az Amerika kapitány: Polgárháborúban ereszti egymásnak saját hőseit, majd az év vége felé egy új karaktert mutat be a vásznon: Benedict Cumberbatch kelti életre Doctor Strange-et. A Warner-DC mozibirodalom sem aprózza el az indulást: a Batman Superman ellen: Az igazság hajnala című eposzban Ben Affleck alakítja majd az eddigi legsötétebb denevérembert, a későbbi Öngyilkos osztag (Suicide Squad) pedig egy antihős-gyülekezetet mutat be, többek közt Jared Leto Jokerével.
De a két nagy stúdión kívül is érkeznek nagy képregényfilmek. Az X-Men-széria szinte fokozhatatlan látványvilágát próbálja még egy szinttel emelni az X-Men: Apokalipszis című új epizódban, de az ebbe a csapatba tartozó Deadpool is megkapja végre a saját filmjét Ryan Reynolds főszereplésével, és még a Channing Tatum által alakított Gambit mozija is befuthat az év végére – bár ezt lehet, hogy inkább jövő nyárra tartogatják.
Két masszívan sikeres videojátékóriás is filmes formát önt 2016-ban, ráadásul mindkettő nagyon izgalmas rendezőt kapott. Az Assassin’s Creed-sorozat hangulatát az ausztrál Justin Kurzel próbálja meg elkapni, ráadásul újra együtt dolgozott a Macbeth-adaptációjában szereplő párossal, Michael Fassbenderrel és Marion Cotillard-dal. A világ legnépszerűbb sokszereplős online szerepjátékát is kitermelő Warcraft-univerzum pedig David Bowie fia, vagyis Duncan Jones kezébe került, aki két olyan remek sci-fit tudhat már a háta mögött, mint a Hold és a Forráskód – meglátjuk, mit tudott kezdeni az előzetes alapján igen kevés élő elemet tartalmazó, CGI-orkokkal és trollokkal teli alapanyaggal.
És maradt még három gigafranchise az évre. Közülük csak a Star Trek folytatja a menetrendszerű epizódok sorát, a Star Trek: Mindenen túl című harmadik részt értelemszerűen már nem a riválishoz igazolt J.J. Abrams rendezte – majd kiderül, hogy a Halálos iramban-filmekkel ismertté vált Justin Lin keze alatt mivé lett az univerzum. A Star Wars egy-egy év szünetet tart a „rendes” epizódjai közt, de ilyenkor sem pihen a széria, idén például a Rogue One című sztorit kapjuk, ami a 3. és a 4. rész közt játszódik, és azt a lázadócsapatot mutatja be, akik sikeresen ellopták a Halálcsillag tervrajzát. A Monsters és a Godzilla feltörekvő rendezője, Gareth Edwards filmjében feltűnik Felicity Jones, Mads Mikkelsen és Forest Whitaker is. Harmadjára pedig még egy, a Harry Potter világában játszódó filmet is kapunk, a négy HP-mozit rendező David Yates ezúttal a Legendás állatok és megfigyelésük című filmbeli tankönyv történetét dolgozza fel, Eddie Redmayne főszereplésével.
Scorsese, Spielberg, Coen-tesók: mire számíthatunk a nagyoktól?
A nagy stúdiók látványorgiái mellett természetesen a legnagyobb nevek legújabb produkciói sem sikkadnak el az év filmtermésében. Az eredeti tervek szerint már 2015-ben bemutatták volna például Martin Scorsese szerelemprojektjét, Endo Suszaku Némaság című könyvének filmváltozatát, de talán jót is tett a hitevesztett mesterüket keresve Japánba utazó jezsuita szerzetesek sztorijának a kis késés: míg Liam Neeson és Andrew Garfield hírneve töretlen, Adam Driver neve hallatán talán többen ugranak rá a filmre így a Star Wars 7 után.
Steven Spielberg pedig nagyon beindult, de azért reméljük, a The BFG című gyerekkönyv-adaptációja (magyarul: Szofi és a HABÓ) jobb lesz, mint az ugyancsak Mark Rylance szereplésével készült tavalyi Kémek hídja. A Spielberg-féle kémfilmet író Coen-testvérek viszont már a 2013-as Llewyn Davis világa óta nem mutatták meg, mire képesek rendezőként, az Ave, Cézár viszont egy újabb zseniális húzásnak ígérkezik, az ötvenes évek Hollywoodjában játszódó fim ráadásul igazi sztárparádét ígér: George Clooney, Scarlett Johansson, Ralph Fiennes, Channing Tatum, Josh Brolin és Tilda Swinton mellett még Dolph Lundgren és Christopher Lambert is feltűnik benne.
A 2015-ös Oscar-gálán egymás ellen versengett Richard Linklater (Sráckor) és Morten Tyldum (Kódjátszma), és egy év múlva könnyen megismétlődhet ez a párharc. Linklater ezúttal a Tökéletlen idők (Dazed and Confused) című fősulis klasszikusának hangulatát idézi meg az Everybody Wants Some című filmben, míg most Tyldumnak jutott a nagyobb falat, aki egy modern sci-fi-alapvetést készül letenni az asztalra. A Passengers című filmet a Prometheus és a Doctor Strange szerzője írta, a sztori szerint pedig egy több ezer főt egy idegen bolygóra szállító űrhajóban hiba keletkezik az utazás során, ezért egy utas 60 évvel a tervezett idő előtt felébred – és mivel nem szeretne magányosan megöregedni és meghalni, úgy dönt, felébreszti egy társát. A két főszereplő: Chris Pratt és Jennifer Lawrence.
Mel Gibson is megpróbálja magát rehabilitálni, a 2006-os Apocalypto óta nem rendezett filmet, most viszont a Hacksaw Ridge című második világháborús drámával igyekszik behozni a lemaradását, Andrew Garfield főszereplésével. Szintén igaz történeten alapuló háborús filmet rendezett Michael Bay is, az amerikai elnökválasztáson indulni kívánó Hillary Clinton személye miatt különösen izgalmas lehet az amerikai nagykövetséget ért 2012-es bengázi terrortámadást feldolgozó 13 óra: Bengázi titkos katonái. A háborús témával szakít, de újból igaz sztorit visz vászonra Clint Eastwood, akinek Sully című filmjében Tom Hanks azt a pilótát alakítja, aki 2009-ben 155 ember életét mentette meg azzal, hogy egy meghibásodás után épségben tudott landolni egy személyszállítóval a Hudson-folyón.
Tavalyról csúszott 2016-ra a Snowden-életrajzi film is, ezt a megtépázott hírnevű Oliver Stone rendezte, és Joseph Gordon-Levitt alakítja majd a címszereplőt. Woody Allen utoljára a 2013-as Blue Jasmine-nel váltott ki nagyobb visszhangot, menetrendszerű idei filmjéről még nem sokat tudni, azon kívül, hogy szokásától eltérően most Kaliforniában forgatott, és Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Blake Lively és Steve Carell is játszik majd a 45. filmjében. Egy másik nagy öreg, Terrence Malick is bemutatja végre Knight of Cups című filmjét, a vizuális költőnek is gyakran nevezett rendező újabb lírai drámája most is nagy neveket takar: Christian Bale, Cate Blanchett és Natalie Portman sem esett el a mester híresen kegyetlen vágószobájában.
Az elmúlt évek legígéretesebb fiatal rendezői közül is visszatérnek néhányan. A tavalyi év legjobb filmjei közé választott Sicariót is rendező Denis Villeneuve most egy sci-fivel támad, a Story of Your Life-ban földönkívüliek szállták meg a bolygónkat, és egy nyelvészszakértőt (Amy Adams) bíznak meg azzal, hogy kiderítse, békés szándékkal jöttek-e. Damien Chazelle első filmjéről, a Whiplash-ről még két éve áradoztunk, most pedig ismét egy zenei témájú filmmel jelentkezik, a La La Landben egy jazz-zongorista (Ryan Gosling) esik bele egy feltörekvő színésznőbe (Emma Stone) Los Angelesben – és még a Whiplash-ért Oscart kapó J.K. Simmons is visszatér. Az indie-kedvenc Jeff Nichols (Take Shelter, Mud) jó szokásához híven Michael Shannon tehetségét veszi újra igénybe, akinek filmbeli gyereke hirtelen felismeri, hogy szuperképességgel rendelkezik – az előzetese alapján a Spielberg-féle gyerekkalandfilmek utódja lesz a Midnight Special, amiben Adam Driver és Kirsten Dunst is játszik majd.
Tim Burton örök optimista rajongói most abban reménykedhetnek, hogy a rejtélyes szigeten játszódó fantasy-kaland, a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei című könyvet sikerült élvezhetően adaptálni (ehhez Samuel L. Jackson és Eva Green, valamint a jolly joker gyerekszínész, Asa Butterfield volt a segítségére). Visszatér még a Kiss Kiss Bang Banggel rendezőként is befutott Shane Black, akinek The Nice Guys című akcióvígjátékában Russel Crowe és Ryan Gosling alkot furcsa párost. A gyilkos tervét könyvformába öltő fiúról szóló The Book of Henry-t pedig azért lesz érdemes figyelni, mert a rendező Colin Trevorrow (Jurassic World) ez utáni filmje a Star Wars 9. epizódja lesz.
Sikerkönyv-sztorival és igaz történetekkel hajtanak az Oscarra
Az említett nagy rendezők mellett azért mások is ráhajtottak azokra a nagy ívű sztorikra, amik komoly elismerésben részesülhetnek, ha sikerül tisztességesen feldolgozni őket. Film készül például a tavalyi év egyik legnagyobb könyvsikeréből, A lány a vonaton-ból – a hitchcocki vonásokat felmutató pszichothrillert például nem nehéz elképzelni a nagyvásznon, Tate Taylor (A segítség) rendezőnek többek közt Rebecca Ferguson, Emily Blunt és Justin Theroux áll majd a rendelkezésére.
A nagy életrajzi filmek sem maradnak el. Jesse Owens, a fekete amerikai atléta az 1936-os berlini olimpián kényszerült szembenézni Hitler szemléletével, ezt dolgozza majd fel a Race, amely főszerepét a Star Wars 7 miatt hagyta ott John Boyega. Stephen Frears sem idegen a biográfiai filmektől, a királyi család és Lance Armstrong után most épp Florence Foster Jenkinsről, a New York-i arisztokratáról készített egyet, aki rémes hangja ellenére bevásárolta magát az operavilágba – főszerepben: Meryl Streep és Hugh Grant.
Nagyszabású történelmi filmekkel is el leszünk látva, ráadásul komoly mozisztárok előadásában. A Nagy Fal című alkotás természetesen a kínai monstrum építése körüli rejtélyeket járja körül Matt Damon főszereplésével, a Hotel Ruanda rendezőjétől, Terry George-tól érkező The Promise pedig az Oszmán Birodalom végső napjaiban játszódik, és egy szerelmi háromszöget állít a központjába, Christian Bale, Charlotte Le Bon és Oscar Isaac részvételével. Matthew McConaughey pedig két nagy filmet is tartogat, a Free State of Jones egy polgárháborús hőstörténet, a Gold pedig egy furcsa indonéziai aranykutató kaland lesz.
És a fogyasztói társadalom is megkapja a magáét, először Jodie Foster legújabb rendezésében, a Money Monster című filmben láthatunk egy brókerbotrányt érintő, élő tévéadásban zajló túszdrámát, majd The Founder címmel kerül a mozikba a McDonald’s alapítója, Ray Kroc életét feldolgozó alkotás, Michael Keaton főszereplésével.
Panda, motkány, dühös madarak – az animációs filmek az állatokra koncentrálnak
Három nagy sikerű animációs filmnek is érkezik folytatása 2016-ban. A Pixar idei dobása a Némó nyomában második része, a Szenilla nyomában lesz, ahol ezúttal a memóriazavaros doktorhal kalandjait követhetjük, de a Kung Fu Panda 3 és a Motkány szerencsétlenkedése miatt most részben az űrben játszódó Jégkorszak 5. is tartogat néhány ismerős arcot – ahogy az okostelefonos sikerjáték, az Angry Birds filmváltozata is előre toborzott rajongótáborra számíthat.
A Jégvarázs sikerén felbuzdulva újra belevágott a hercegnő-bizniszbe a Disney, idén a polinéziai Moana történetét ismerhetjük majd meg, de a stúdiótól érkezik még az 1977-es Peti sárkánya című fantasy remake-je is, ami egy élőszereplős-animációs hibrid lesz. A cuki állatokat a Toy Story-hoz hasonló alapfelállással („Mit csinálnak a háziállataink, amikor nem látjuk őket?”) indító The Secret Life of Pets, valamint a nyuszi-róka barátságot hirdető Zootropolis – Állati nagy balhé szállítja idén.
A vígjátékok világát is a folytatások uralják
Hosszú kihagyás után tér vissza a második részével három nagy vígjáték-alapvetés is. A 2001-es első részt követően 15 évvel jön a Ben Stiller/Owen Wilson-féle divatipari szatíra, a Zoolander folytatása, a Bazi nagy görög lagzi szereplőivel 14 év után vehetjük fel a ritmust, a Tapló télapó pedig 13 évnyi szünet után tér majd vissza, hogy alternatív karácsonyi hangulatot hozzon a környezete életébe.
De az ismert karaktereken kívül is jól bejáratott arcok köszönnek vissza az idei vígjáték-felhozatalból. Melissa McCarthy még A kém apropóján szoríthat a Golden Globe-győzelemért, de nemsokára már be is mutatják következő agymenését, a férje által rendezett The Boss-t, amelyben egy börtönből frissen szabadult ipari nagymenőt alakít. Az Ali G és Borat karaktereivel világhírűvé vált Sacha Baron Cohen ezúttal egy focihuligánt játszik majd a Grimsby című filmben, amelyben természetesen a világot is meg kell majd mentenie. De Zach Galifianakis is újra megmutatja magát a Lángelmékben, ahol Owen Wilsonnal és Kristen Wiiggel együtt hajtanak majd végre egy – valószínűleg nem hibátlan – bankrablást.
Végül ne feledjük, hogy természetesen idén is januárban és februárban kapjuk meg Hollywood tavalyi legjavát, a magyar mozik ugyanis ekkor kezdik vetíteni Tarantino Aljas Nyolcasát, Iñárritu A visszatérőjét, Danny Boyle Steve Jobs-át, A nagy dobás című brókeres sztárparádét, az újgenerációs Rocky-filmet, a Creedet, valamint A szoba és a Carol című nagy Oscar-esélyeseket is. Ezeken kívül érdemes még moziban elkapni a Mustang című török-francia filmet, ami a Saul fia nagy kihívója lehet az Oscar-versenyben, de az Egy tökéletes nap és a Pasolini is most érkezik hozzánk.