Kult Takács Róbert 2015. október. 19. 22:20

A háború pusztítást jelentett, de esélyt is kínált Lengyelországnak

Lengyelország úgy harcolta végig az első világháborút, hogy tulajdonképpen nem is létezett. Az Anno Filmklub Jerzy Wójcik Európa kapuja című filmdrámáját dolgozta fel.

Lengyelország rendkívül sajátos helyzetben harcolta végig az I. világháborút – vagyis Lengyelország nem harcolt, nem harcolhatott, mert 1795 óta nem is létezett, miután a környező nagyhatalmak - Nagy Katalin Orosz Birodalma, II. Frigyes Vilmos Poroszországa és a Habsburg Birodalom - három lépésben addig osztották, míg el nem fogyott teljesen.

1914 augusztusában, a háború kitörésekor ugyanez volt a helyzet, csakhogy a 120 évvel korábbi osztozkodók szembekerültek egymással: ennek következtében a több- illetve soknemzetiségű birodalmak lengyelei – mint besorozott katonák – a front két oldalán találták magukat: közel kétmillióan. Ráadásul három-négy éven át mind a német-orosz, mind az osztrák-orosz összecsapások az egykori lengyel területen zajlottak – a mazuri-tavaki csatáktól kezdve a limanovai csatán és Przemysl ostromán át egészen az 1916-os Bruszilov-offenzíváig.

Mindez nemcsak azzal járt, hogy az előretörő és visszavonuló seregek letarolták azon területeket, ahol elhaladtak, számukra természetes módon felélték a lengyel vidék erőforrásait, de a civil lakosság is sokat szenvedett, több százezres azok száma, akiket német vagy orosz munkatáborokba hurcoltak.

Anno Filmklub

A Politikatörténeti Alapítvány és Intézet Anno Filmklubjának „Az I. világháború és következményei” című évada ezúttal az elmúlt száz év I. világháború utáni, illetve a két világháború közötti időszakot feldolgozó filmjeit mutatja be 14 részben. Az első vetítésen Mitrovits Miklós történész volt a filmklub vendége, aki Jerzy Wójcik Európa kapuja című filmdrámáját követően beszélt az alkotásról.

Ugyanakkor a világháború esélyt is kínált a lengyeleknek arra, hogy újra saját államuk legyen. A lengyel elit ugyan részt vett az egyes felosztó országok közéletében, lengyelek ültek az orosz dumában és a bécsi parlamentben is – e tekintetben a Monarchia nyújtotta a legtöbb lehetőséget az ott élő majdnem 5 millió lengyelnek (amivel a birodalom negyedik legnagyobb nemzeti csoportját alkották). A Lemberg (Lvov) központú Galíciai és Lodomériai királyság a Lajtántúl egyik legnagyobb tartománya volt viszonylag széles autonómiával, ennélfogva kevésbé volt kitéve a németesítési (vagy oroszosítási) törekvéseknek, mint a másik két beolvasztott terület.

A kezdeti elképzelések azonban nemigen számolhattak a teljes függetlenséggel, legfeljebb az egykori lengyel területek újraegyesítésével a leendő győztes nagyhatalom árnyékában. Így született meg az antant győzelmére alapozott orosz-lengyel vízió – amelyet Roman Dmowski képviselt leghatározottabban az orosz nagyherceg háború elején tett bejelentéseire alapozva.

Dmowski a háború második felében már a nyugati szövetségeseknél házalt elképzeléseivel. A másik karakteres terv pedig egy a Monarchiához kötődő Lengyelországgal számolt – a központi hatalmak győzelme esetén.

Ez ugyanakkor a magyar politikai vezetők körében sem volt túl népszerű ötlet, hiszen a német és magyar birodalomrész kényesen kiporciózott egységét fenyegette: a cseh és délszláv trialista elképzelések után a lengyel verzióval is meg kellett volna küzdeni. Még nagyobb gond volt, hogy az összes lengyel terület egyesítésére így nem kerülhetett volna sor, hiszen a Német Birodalom rendezési tervei 1915-16-tól már más forgatókönyvben gondolkodtak: az elfoglalt területeket pedig katonai irányítás alá helyezték, és a háború alatt nem is kezdtek hozzá a lengyel területek függő államként való egyesítésébe.

Az Európa kapuja (a lengyelek előszeretettel tekintik magukat Európa kapujának, akárcsak a magyarok) című film 1918 januárjában játszódik egy katonai kórházban. A keleti fronton ez furcsa időszak: nem sokkal a bolsevik hatalomátvétel után járunk, a mai Belorusszia keleti részén, Rohaczow városánál (a néhai lengyel–litván állam a mai Belorusszia és Ukrajna jelentős részét felölelte).

A nyugati fronton épp készül az utolsó nagy offenzíva, hogy még az amerikai mozgósítás előtt győzelmet csikarjanak ki. Wilson épp meghirdette 14 pontját, amelynek 13. pontja a lengyellakta területeken független állam létrehozását irányozta elő. A hatalmat megragadó bolsevikok elfogadták a békéről szóló dekrétumot és 1917 decemberében már fegyverszünetet kötöttek Németországgal, megindultak a béketárgyalások.

Ennek ellenére februárban – ukrán területen – felújultak a harcok, hogy aztán március 3-án mégis megszülessen a breszt-litovszki béke, amelynek alapján a keleti területek sorsát, úgy tűnt, a német birodalmi érdekek fogják meghatározni.

1918. november, a német összeomlás, azonban új fordulatot hozott – de a lengyelek számára nem a harcok végét jelentette. Előbb a császár nélkül maradt Németországgal szemben vívott fegyveres harcot függetlenségéért 1919 februárjáig, miközben egy lengyel–ukrán háború is kibontakozott. A versailles-i békeszerződés aztán elismerte az új lengyel államot.

Végül tehát Józef Piłsudski jövendölése igazolódott be: a szembenálló három nagyhatalom a többéves háborúban felőrlődött, a zsákmányszerzők összeomlásával pedig megnyílt az út a független Lengyelország megteremtése előtt. Ám az út 1919 nyarát követően sem volt sima: szinte azonnal – 1919 végén – újabb háborút kellett vívnia a nyugat-ukrajnai és nyugat-belorussziai területek birtoklásáért a szovjethatalommal, amely 1921 márciusáig húzódott.

Rosa Luxemburg
A következő vetítés alkalmával – 2015. október 21-én – a Rosa Luxemburg című 1986-ban bemutatott NSZK-lengyel filmdrámát tekinthetik meg az érdeklődők az I. világháborús projekt keretében, majd Konok Péter történésszel vitathatják meg azt.

 

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.