Az érettségin csak két év múlva kérik számon az új helyesírást, de azért érdemes megtanulni, és nem is lesz nehéz.
Tegnapelőtt óta már akár „indokolt tanítani“ az új magyar helyesírást – ijesztett meg minket az Akadémia tekintélyes épületében osztogatott sajtóközlemény, de Sipos Imre, a humánminisztérium helyettes államtitkára hamar megnyugtatta a hivatalos bemutató hallgatóságát: legalább 2 éves türelmi időt hagynak. Ez új információnak számít: mindeddig egyéves átmenetről volt szó. Ami persze amúgy is nehezen értelmezhető, elvégre a helyesírás nem jogszabály.
Jó hír tehát, hogy az érettségin 2017-ben értékelik először a dolgozatokat az új szabályok alapján, addig „megengedő“ lesz az értékelés az érettségin, azaz a régi és az új írásmódot is elfogadják. (A változásokról itt olvashat részletesen.)
A tanárok, tanítók nem kapnak türelmi időt: őket arra kérte a minisztériumi illetékes, hogy mától ismerjék meg és ismertessék az új szabályokat. De legyenek türelemmel a gyerekekhez és szülőkhöz – kérte a helyettes államtitkár. A változások gyűjteményét mindenesetre az összes iskolának máris eljuttatják (pdf-ben küldik meg ezt a listát, addig is, amíg maga a kézikönyv mindenkinek a kezébe kerül), hogy minden pedagógus mihamarabb építse be a tanításba.
Nagy továbbképzésekre nem lesz szükségük a tanároknak, elég lesz némi tájékoztatás, mondták a szakemberek az Akadémián, ezzel is elismerve, hogy a hosszú előkészítés ellenére nincs túl sok változás ebben a 12. kiadásban. Az egyelőre csak terv, hogy készül olyan, mondhatni egyszerűsített iskolai helyesírás-tankönyv is, amelyben csak annyi lesz benne, amennyit a diákoknak mindenképp tudniuk kell – sok nyelvész szerint a szabályzat részleteit elég, ha a kiadók és más profik tudják.
Az új szabályzat már augusztus közepe óta kapható, de valamiért az Akadémia mostanáig várt a hivatalos bemutatóval, olyannyira, hogy a munkában részt vevő tudós nyelvészek egy része még nyilatkozni sem volt hajlandó.
Az új szabályok most jelennek meg helyesiras.mta.hu oldalon is.