2015. augusztus. 11. 20:23 MTI Utolsó frissítés: 2015. augusztus. 11. 20:23 Kult

Véget értek a különleges Picasso filmbe illő kalandjai

Átadtak Spanyolországnak a francia hatóságok egy 25 millió eurót érő Picasso-festményt, amelyet a spanyol törvények megkerülésével, Korzika szigetéről akart Svájcba kivinni eladás céljából tulajdonosa, egy dúsgazdag spanyol bankár.

A Fiatal lány feje című, 1906-ban született festményt kedden repülőgéppel szállították a Franciaországhoz tartozó földközi-tengeri szigetről Madridba, ahol a Zsófia királynéról elnevezett kortárs művészeti múzeumban helyezték letétbe arra az időre, amíg végleges döntés születik a sorsáról. 

A tulajdonos, Jaime Botin bankár 2012 óta próbálkozott a 25 millió euró, vagyis 7,7 milliárd forint értékűre becsült festmény külföldi értékesítésével, de a spanyol hatóságok a nemzeti kulturális örökség részévé nyilvánították azt, és megtiltották az országból való kivitelét arra hivatkozva, hogy az alkotó szóban forgó korszakából nem található hasonló mű Spanyolországban. 

Miután a spanyol hatóságok korlátozó intézkedését májusban a legfelsőbb bíróság is helyben hagyta, a bankár Korzika szigetén kért kiviteli engedélyt a festményre, abban reménykedve, hogy kijátszhatja a francia hatóságok éberségét. A korzikai vámosok azonban július 31-én lefoglalták a képet a tulajdonos jachtján Calvi város kikötőjében. 

Jaime Botin ügyvédjei azzal érveltek a lefoglalás és a Spanyolországnak való visszaadás ellen, hogy a festmény egyáltalán nem tartozik a spanyol jog hatálya alá, mivel azt 1906-ban külföldön festették, jelenlegi tulajdonosa 1977-ben Londonban vásárolta és évek óta Adix nevű jachtján őrzi, amely ugyan többnyire a spanyolországi Valencia kikötőjében horgonyoz, de brit lobogó alatt közlekedik, vagyis nem spanyol felségterület. 

A vitatott festmény Pablo Picasso (1881-1973) úgynevezett gósoli korszakából, a kubizmusra való áttérését közvetlenül megelőző időből származik.