Vakaró, bodag, sőt, bodak, punya, bokolyi – a különböző cigány csoportok nevezik így az egyébként a világ minden táján ismert, egyszerűen és olcsón elkészíthető házi kenyérfélét. Margit néni ragaszkodik a bokolyi elnevezéshez, mert anyanyelvén, cigányul, azaz romani nyelven így hívják. A Masina mesékben Mautner Zsófia gasztroblogger és a Romani Gasrto háziasszonyai főznek együtt roma emberekkel.
Az erdélyi származású cigány asszony már a Szabolcs megyei Kántorjánosiban született, itt ismerkedett meg későbbi férjével is. Mint ahogy szüleik, ők is mezőgazdasággal és kereskedelemmel foglalkoztak, járták az országot, ingáztak a fővárosba. Aztán egyszer csak Budapesten maradtak. Három gyermeke közül csak a fia maradt Szabolcsban, két lánya közös vállalkozásba kezdett a fővárosban. „Édesanyám volt a minta, az ő ruhái adták az ihletet” – meséli Varga Erika, a Romani Design ruhatervezője, aki húgával együtt kiszorul a konyhából, ha – ahogy a lányok hívják – Margitka nekilát a főzésnek.
"Az egész világon készítik" – Margitka Mautner Zsófi és Budai Zsanett társaságában bokolyit süt
A Romani Design a tradicionális motívumokat és színeket szabja újra azzal a céllal, hogy a roma népviseletet beemelje a kortárs divattrendekbe. Erika küldetésének tekinti, hogy a divat segítségével hidat teremtsen a kultúrák között. Társadalmi elkötelezettségéért és a roma kultúrát népszerűsítő tevékenységéért 2012-ben elnyerte a Glamour Magazin “Az év hősnője” díját. Több hősnő is van a családban: húga, Helena művelődésszervezőként gyakran fordul meg hátrányos helyzetű falvak iskoláiban és cigánytelepein.
Roma népismeretet oktat, illetve készség- és képességfejlesztő foglalkozásokat tart. „Margitka is aktív részese a Romani Design működésének, ő a műszaki szerelő. Kezeli, javítja, beállítja a varrógépeket. De egyedi, kézműves babákat is készít, ez a saját projektje” – adja tudtunkra Erika, miközben Margitka tálalja a beszélgetés közben elkészült friss bokolyit.
Masina mesék |
A Masina mesék a Roma Sajtóközpont projektje a gasztro- és a szocioriport metszéspontjánál. „A gasztronómia és a receptjeim is tulajdonképpen a sokszínűséget, a kultúrák keveredését tükrözik. Ugyanúgy, ahogy az életemet is meghatározza a multikulturalizmus” – mondta Mautner Zsófia, aki szerint a roma konyhából is ihletet lehet meríteni az otthoni konyha felfrissítésére. Ez sarkallja Budai Zsanettet és Tonté Barbarát is, akik a Romani Gastróban hagyományos recepteket gyűjtenek össze és gondolnak újra. "A Masina mesékben is a klasszikus recepteket kerestük a falvakban, a Tisza partján és városokban.” További részek: |