Kult hvg.hu 2015. március. 11. 11:58

Plágium volt 2013 legnagyobb slágere

Pharrell Williams és Robin Thicke 7,3 millió dollárt kénytelenek fizetni Marvin Gaye örököseinek, miután a bíróság kimondta, hogy Blurred Lines című slágerük a legendás soulénekes egyik 1977-es számának másolata.

Egyhetes tárgyalás után jutott arra a következtetésre a bíróság, hogy a 2013-as év legsikeresebb popdalának számító Blurred Lines annyira hasonlít Marvin Gaye 1977-ben megjelent, Got to Give It Up című számához, hogy az kimeríti a plágium fogalmát – írja a Consequence of Sound.

A védekezés során az egyik előadó, Robin Thicke énekelve próbálta bebizonyítani, hogy a poptörténet során számos olyan sláger napvilágot látott már, ami korábbi számok akkordjaira épül – többek közt a Beatles, a U2 és Michael Jackson dalait játszotta le a bíráknak. Marvin Gaye örököseinek plágiumvádját erősítették az ügyészek által felhozott interjúk is, amikben Thicke és szerzőtársa, Pharrell Williams azt emlegette, hogy mennyire kedvelik Gaye munkásságát, név szerint említve a kérdéses Got to Give Up című számot is.

Williamszet arra kérték a bíróságon, hogy játssza le mindkét dal basszusát, miután a zenész elismerte, hogy így egymás után fellelhető hasonlóság a kettő között, de megjegyezte, hogy az ő számuk inkább hangulatában hasonlít Gaye slágerére, minthogy direkt másolata lenne annak.

A két zenészt 7,3 millió dollár bírságra kötelezte a bíróság, amit Marvin Gaye örököseinek kell megfizetniük, de Thicke és Williams nem nyugszik bele a döntésbe. Egy közleményben jelezték, hogy ugyan tiszteletben tartják a jogi procedúra eredményét, de fenntartják az eredeti álláspontjukat, miszerint a Blurred Lines az ő szellemi termékük, ezért fontolgatják az esetleges további lépéseket az ügyben.

Összehasonlításképpen itt a Marvin Gaye-féle Got to Give It Up:

Illetve a Blurred Lines:

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.